Wczoraj rano na terenie Elektrowni Stalowa Wola rozegrały się sceny niczym z filmu sensacyjnego – uzbrojeni napastnicy przejęli obiekt i wzięli zakładników. Na szczęście, jak szybko uspokoiła policja, był to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, zorganizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli.
Celem czterogodzinnych manewrów było doskonalenie współpracy służb w sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza tych zagrażających infrastrukturze krytycznej i życiu obywateli. Symulowany atak na elektrownię pozwolił przećwiczyć reakcję na jeden z najtrudniejszych scenariuszy – przejęcie strategicznego obiektu przez uzbrojonych sprawców
– W dniu wczorajszym trwały ćwiczenia dowódczo-sztabowe zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli. Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy pomiędzy służbami, które wykonują zadania na miejscu zdarzeń o charakterze kryzysowym. W ćwiczeniach wzięli udział stalowowolscy policjanci, kontrterroryści z SP KP w Rzeszowie, zespół negocjatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, służby medyczne z Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Ćwiczenia trwały około czterech godzin – relacjonuje aspirant Małgorzata Kania z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.
Tego typu ćwiczenia nie są jedynie formalnością, mają realne przełożenie na bezpieczeństwo mieszkańców i ciągłość działania kluczowych instytucji. Elektrownie, wodociągi, systemy energetyczne, to miejsca, które muszą być szczególnie chronione przed potencjalnymi zagrożeniami, zarówno natury kryminalnej, jak i terrorystycznej.
Wspólne działania służb w Stalowej Woli pokazują, że reagowanie na zagrożenia tego typu wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu i ludzi, ale też doskonale opracowanych procedur i perfekcyjnej współpracy. Choć tym razem wszystko odbywało się „na sucho”, to wiedza, którą zdobyli funkcjonariusze i ratownicy, może w przyszłości uratować życie, być może nawet w prawdziwej sytuacji zagrożenia. Jak pokazują doświadczenia z różnych zakątków świata – zagrożenie atakiem na infrastrukturę krytyczną to nie fikcja. Dlatego tak ważne są regularne, realistyczne ćwiczenia, które pozwalają być o krok przed tymi, którzy chcieliby takie scenariusze zrealizować naprawdę.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz