Zamknij

Podatki trzeba płacić - podatek rolny

08:04, 02.09.2021 Angelika Rutyna
Skomentuj

Każdy człowiek w Polsce, który osiąga określone dochody, jest zobowiązany do tego, by rozliczać się z podatków. W zależności od typu działalności jaki prowadzimy, obowiązuje nas konkretna deklaracja podatkowa, którą musimy wypełnić oraz złożyć w określonym prawem terminie. Deklaracje podatkowe trafiają do właściwych urzędów skarbowych, my otrzymujemy potwierdzenie ich złożenia i albo dopłacamy podatek albo uzyskujemy jego częściowy lub całościowy zwrot. Podatek jest wyliczany od wysokości osiągniętego dochodu na podstawie konkretnych przepisów oraz stawek podatkowych. Pamiętajmy o tym, że rozliczanie się z podatków na czas jest naszym obowiązkiem. Podatek dochodowy pozwala na utrzymanie dóbr wspólnych, takich jak drogi, szkolnictwo, służba zdrowia, itp. Bez tych przestrzeni nie może bowiem egzystować żadne nowoczesne państwo. Warto więc składać deklaracje podatkowe oraz płacić należne podatki, gdyż unikanie ich płacenia może się skończyć kosztownym oraz nieprzyjemnym postępowaniem karno-skarbowym.

Różne dochody, różne deklaracje - podatek rolny

Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu musi złożyć praktycznie każdy podatnik oraz podatniczka w naszym kraju. Nie inaczej jest w przypadku osób, które osiągają dochody z tytułu posiadania ziemi rolnej. Do wykazania gruntów rolnych podlegających opodatkowaniu lub zwolnieniu z danin służą deklaracje na podatek rolny dr-1. Deklaracja DR-1 jest niezbędna dla osób prawnych, osoby fizyczne składają zaś informację o gruncie, który posiadają - jest to deklaracja IR-1. Podatek rolny powinien zostać odprowadzony w czterech ratach, chyba że jego kwota nie przekracza stu złotych. Wówczas płacimy go jednorazowo w terminie do piętnastego marca każdego roku. Składanie deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego ostatnimi czasy stało się o wiele łatwiejsze. Podatek dochodowy od gruntów rolnych, czy też np. przychodów ewidencjonowanych, można sobie spokojnie obliczyć na formularzach elektronicznych, dostępnych w Internecie, a następnie przesłać elektronicznie do urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów ułatwia więc nam wykonanie tego obowiązku. Musimy się tutaj kierować stawką podatku określającą wysokość zobowiązania podatkowego, uwzględnić wszelkie ulgi, wypełnić rubryki i przesłać całość do urzędu.

Szczegółowa informacja podatkowa nigdy nam nie zaszkodzi

Po wyliczeniu przez podatnika podatku dochodowego i przesłania deklaracji organom podatkowym, nasza rola się kończy. Otrzymujemy wówczas Urzędowe Poświadczenie Odbioru deklaracji i możemy spać spokojnie. Oczywiście po uiszczeniu podatku albo otrzymaniu jego, częściowego lub całościowego, zwrotu. Jeśli chcielibyśmy się dowiedzieć więcej, np. o deklaracji DR-1 to koniecznie powinniśmy odwiedzić stronę internetową: www.przyjazne-deklaracje.pl, gdzie znajdziemy całe multum solidnych oraz sprawdzonych informacji na ten i inne tematy podatkowe. Urząd skarbowy działając na podstawie przepisów prawa podatkowego, może oczywiście czasem znaleźć jakieś nieścisłości w naszym zeznaniu. Lepiej się tego wystrzegać. Czas trwania postępowania podatkowego oraz potencjalne kary, itp., są określone w odrębnych przepisach. Trzeba więc skrupulatnie informować o różnych faktach, mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych, np. o wysokości uzyskanego przychodu, czy też wysokości dokonanych odliczeń, itp. To z pewnością ułatwi obliczenie podatku czy też należnego ryczałtu. Z kolei o pobranych zaliczkach na podatek urząd poinformuje nas sam. Termin złożenia deklaracji jest nieprzekraczalny - jeśli będziemy postępować zgodnie z prawem, nie musimy się o nic obawiać.

(Angelika Rutyna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%