Zamknij

Strażacy z Tarnobrzega zachęcają do zakupu czujek

11:03, 06.11.2024 . Aktualizacja: 11:04, 06.11.2024
Skomentuj

Tarnobrzescy strażacy zachęcają do zakupu czujek dymu oraz tlenku węgla. Podkreślają, że mogą one uratować życie.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

W ostatnich 5 latach tarnobrzescy strażacy odnotowali łącznie 238 pożarów w budynkach mieszkalnych. Zginęły w nich dwie osoby. W tym czasie otrzymali również 94 zgłoszenia o ulatniającym się czadzie. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla także zmarły dwie osoby.

Trwa ogólnopolska kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!". Jest ona skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Składa się ona z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji. Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.

Według naszych statystyk w okresie grzewczym powstaje większa liczba pożarów w obiektach mieszkalnych oraz jest więcej zatruć tlenkiem węgla. Co rocznie powtarzamy, jak niebezpieczny jest ten gaz. Zmysłami nie jesteśmy w stanie go wyczuć. Zauważamy pozytywne efekty naszych działań. Jako strażacy odnotowujemy coraz więcej zdarzeń z załączoną czujką tlenku węgla – mówi st. bryg. Jacek Widuch, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Celami szczegółowymi kampanii są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Apelujemy do mieszkańców o prawidłową wentylację. Wszędzie, gdzie w obiektach używane są piece grzewcze, opalane paliwem stałym, ciekłym czy gazowym, powinna być zapewniona odpowiednia wentylacja. Pamiętajmy o przeglądzie przewodów kominowych. Zaprośmy kominiarza, by sprawdził wszystko fachowym okiem. Również urządzenia grzewcze powinny być przed sezonem przeglądane. Gaz pojawia się wtedy, gdy jest nieprawidłowe spalanie. A to powstaje, kiedy nie ma tlenu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja. Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy także o rozszczelnianiu okien, by powodować mikrowentylację. Nowoczesne okna są coraz bardziej szczelne, a przepływ powietrza jest bardzo ważny – mówi st.bryg. Jacek Widuch i zachęca także do zakupu czujek dymu i tlenku węgla. 

Pierwszą z nich warto umieścić np. w korytarzu domu. Z kolei czujka tlenku węgla powinna znajdować się w okolicy pieca grzewczego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%