Alternator to urządzenie zasilające, kluczowe do prawidłowego działania samochodu. Jego zadaniem jest konwersja energii mechanicznej w energię elektryczną. Na awarię alternatora mogą mieć wpływ różne czynniki, a usterkę jesteśmy w stanie zdiagnozować samodzielnie. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa alternator i co należy zrobić w razie jego awarii.
Alternator to urządzenie zasilające, które przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Jego sercem jest nieruchomy stojan, który zwykle składa się z ramy stalowej i uzwojeń, a także wirnik wytwarzający pole magnetyczne, które indukuje prąd.
Alternator działa dzięki energii mechanicznej, którą dostarcza wał korbowy silnika. Wprowadza on w ruch pasek napędowy, który z kolei porusza wirnik. Wirnik wytwarza pole magnetyczne, które generuje prąd elektryczny w uzwojeniach stojana. W ten sposób uzyskana energia elektryczna jest wykorzystywana do zasilania elektroniki w samochodzie oraz do ładowania akumulatora.
Zdjęcie alternatora z autoczescionline24.pl
Wiele czynników może wpłynąć na to, jak długo alternator będzie działał bezawaryjnie. Istotnym elementem wpływającym na wytrzymałość alternatora bez wątpienia jest jego jakość. Alternatory wykonane z wysokiej jakości materiałów są bardziej odporne na uszkodzenia, a co za tym idzie, mogą działać dłużej bez potrzeby wymiany.
Nie mniejsze znaczenie ma umiejscowienie alternatora w pojeździe. Jeśli urządzenie zostanie zamontowane zbyt nisko, istnieje ryzyko szybszego zabrudzenia czy przemoknięcia, co może skrócić jego żywotność. Oprócz tego warto pamiętać, że niektóre modele samochodów narażone są na pęknięcia obudowy alternatora w wyniku różnicy temperatur.
Uszkodzony alternator w samochodzie może dawać różne objawy, a tym najbardziej oczywistym jest zapalająca się kontrolka na desce rozdzielczej. Jednak może się zdarzyć, że kontrolka ta nie świeci lub nasz samochód, jeśli jest to starszy model, akurat jej nie posiada. Wówczas problem możemy rozpoznać, np. podczas próby naładowania akumulatora, co w przypadku usterki alternatora może nie dojść do skutku.
Innymi sygnałami uszkodzonego alternatora mogą być:
Warto zaznaczyć, że powyższe sygnały mogą pojawić się tylko w określonych momentach, wiele zależy od rodzaju uszkodzenia alternatora.
Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku awarii alternatora? Wymiana na nowy wydaje się najprostszym rozwiązaniem, jednak w przypadku droższych modeli samochodów koszty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Na rynku wtórnym istnieje możliwość zakupu używanego alternatora, ale tutaj musimy mieć na uwadze, że to rynek, który rządzi się swoimi prawami. Możemy trafić tam na nieuczciwego sprzedawcę i niekoniecznie dobrej jakości sprzęt. Z kolei zakup nowego urządzenia, ale w formie tańszego zamiennika, choć nie zedrze z nas kosztów, może prowadzić do dalszych problemów z alternatorem.
Rozsądną alternatywą może być regeneracja alternatora, czyli przywrócenie go do stanu używalności poprzez wymianę uszkodzonych części. Nie zawsze jest to możliwe z racji tego, że nie każda usterka podlega naprawie, jednak znaczna część uszkodzeń jest stosunkowo łatwa, a co równie ważne - tania do usunięcia. Możemy też zdecydować się na zakup regenerowanego alternatora, ale zanim to zrobimy, zwróćmy uwagę na to, gdzie i przez kogo został poddany renowacji, aby nie otrzymać wadliwego sprzętu. Kupując alternator regenerowany od sprawdzonego dostawcy, otrzymujemy zazwyczaj gwarancję na pół roku lub rok.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na wymianie lub serwisowaniu, możesz rozważyć naprawę alternatora samodzielnie. Choć sam proces naprawy może wydawać się trudny, to alternator nie jest urządzeniem o bardzo skomplikowanym działaniu, a jego budowa oparta jest na prostych podzespołach. Niektóre modele alternatorów, szczególnie te z samochodów starszych roczników, są dość proste w naprawie nawet dla osób bez doświadczenia w mechanice samochodowej. Jednak w przypadku nowszych modeli warto skorzystać z usług fachowca, aby nie narazić się na dodatkowe koszty lub całkowite uszkodzenie alternatora.
Awaria alternatora to poważny problem, który może skutkować niespodziewanym zatrzymaniem samochodu na drodze. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest wymiana na nowy lub naprawa urządzenia, jeśli to akurat jest możliwe. Samodzielna naprawa alternatora nie zawsze jest opłacalna, a w niektórych przypadkach może nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego w przypadku zdiagnozowania problemu z alternatorem, warto skonsultować się z mechanikiem, który zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz