Zamknij

Co w bieżącym numerze "Tygodnika Nadwiślańskiego"?

19:35, 20.12.2023 . Aktualizacja: 18:58, 27.12.2023
Skomentuj

Od 21 grudnia  w sprzedaży jest nowy numer "Tygodnika Nadwiślańskiego" (nr 51-52/2023). To wyjątkowe, świąteczno-noworoczne wydanie, które liczy aż 56 stron! Znajdziecie w nim wiele ciekawych reportaży, wywiadów i krzyżówki z nagrodami.

Boją się o swoje zdrowie – Jak grom z jasnego nieba na mieszkańców Krawców w gminie Grębów spłynęła informacja o tym, że na prywatnej działce w sąsiedztwie ich posesji Play chce postawić maszt telekomunikacyjny.

Wielowieś bez lekarza – Przynajmniej kilkuset pacjentów z osiedla Wielowieś w Tarnobrzegu od 1 stycznia 2024 roku straci dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Wbrew zapowiedziom, miejscowej przychodni nie udało się zapewnić ciągłości zatrudnienia lekarza rodzinnego.

Tarnobrzeżanie „wykolejeni” – Mieszkańcy siarkowego grodu korzystający z usług Polskich Kolei Państwowych czują się rozgoryczeni. Z rozkładu jazdy dotyczącego Tarnobrzega znikają kolejne pociągi dalekobieżne, nie lepiej jest z przewozami regionalnymi.

Wyrok w sprawie szkoły – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę nowodębskiej Rady Miasta w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Alfredówce. Sąd wskazał na nieprawidłowości, jakie miały nastąpić w procesie zawiadamiania rodziców uczniów. Wyrok jest nieprawomocny.

20 lat wyjątkowej pasterki w Kaplicy Betlejemskiej – Niewielki Ossolin w gminie Klimontów szczyci się unikatowym na skalę całego kraju zabytkiem – podziemną kaplicą pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego. Popularny „Betlejek” jest miejscem, gdzie odbywają się wyjątkowe pasterki połączone z widowiskową inscenizacją bożonarodzeniową. W tym roku to wydarzenie będzie miało szczególny charakter.

Tak spędzają Gwiazdkę i Sylwestra – O to jakie plany mają na końcówkę 2023 roku zapytaliśmy znanych i lubianych z naszego regionu.

Sandomierzanin odwiedził 60 krajów – Jego sposobem na życie jest podróżowanie i poznawanie nowych miejsc. Dzięki niemu ludzie mieszkający na różnych kontynentach poznają jego rodzinne miasto. Janek Barcik wręcza bowiem spotykanym osobom pocztówki z Sandomierza. Wśród obdarowanych nimi byli: sułtan Brunei, kobieta będąca w przeszłości wcieleniem nepalskiej bogini oraz indyjski maharadża.

Tak by się tańczyło, tańczyło… – „W tangu o wszystkim się zapomina, wszystko przestaje boleć, tylko by się tańczyło, tańczyło” – to słowa wybitnego prozaika Wiesława Myśliwskiego. Uczestnicy (Nie)Winnej Milongi, zorganizowanej niedawno w Sandomierzu, potwierdzają, że tak w istocie jest. Podkreślą, że jest to taniec wyjątkowy: intymny, zmysłowy, a zarazem społeczny.

Staszowianin był supportem Dawida Podsiadło! – Jeden z najlepszych didżejów globu mieszka w Staszowie. Marcin Duś, znany w branży jako DJ DAAZ, supportuje na koncertach wielkie gwiazdy, a początkiem grudnia tego roku wywalczył III miejsce na jednej z dwóch najważniejszych imprez turntablistycznych świata, IDA World DJ Championships.

Miłość od pierwszego splotu – Przygoda tarnobrzeżanki Katarzyny Jewiak z „wiązaniem i supłaniem” zaczęła się trzy lata temu, kiedy przerwała pracę na etacie, bo drugi raz została mamą. Gdy korporacyjne tempo życia wyhamowało, zorientowała się, że nie chce już do niego wracać i zaczęła szukać nowego pomysłu na siebie. Tak właśnie natknęła się na makramę, którą pokochała od pierwszych splotów.

Słynna „aleja snajperów” dziś tętni życiem – Spacerując po Sarajewie aż trudno uwierzyć, że niecałe 30 lat temu to miasto było najniebezpieczniejszym miejscem w Europie.

Dziewczyny i muzyka z kosmosu – Tarnobrzeżanka Natalia Biało i sanoczanka Gabriela Pisiak uczestniczyły w niesamowitym projekcie – nagraniu płyty będącej hołdem dla tragicznie zmarłego wokalisty legendarnej amerykańskiej grupy Warrant.

Parostatkiem w długi rejs – W 1848 r. hrabia Andrzej Artur Zamoyski zawiązał Spółkę Żeglugi Parowej, uruchamiając produkcję statków i barek i kontynuując ich kursowanie po Wiśle. Dwa lata później jeden z parostatków hr. Artura wpłynął z Wisły na San i parł w górę rzeki, wzbudzając powszechne zdumienie, a nawet strach prostego ludu. Był to bowiem pierwszy przypadek pojawienia się na Sanie statku o napędzie parowym.

Muzeum z siarki – Powstało niejako z przypadku i z chęci ocalenia spuścizny pokoleń, które budowały współczesny Tarnobrzeg. Dziś jest jedynym na świecie muzeum, które na taką skalę pokazuje historię wydobycia siarki. Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu stoi przed szansą stania się jeszcze lepszą, nowocześniejszą placówką muzealną.

Świat na kijkach – Tarnobrzeżanin Andrzej Tylutki z nordic walking zetknął się, gdy szukał nowych form aktywności mającej pomóc mu w odchudzaniu. Uprawianie „chodzenia z kijkami” szybko przerodziło się pasję. Dziś nie tylko czynnie uczestniczy w zawodach, ale jest wziętym w całej Polsce konferansjerem na tego typu imprezach. Jednak nie to budzi jego największą dumę. Cykl imprez nordic walking zorganizowanych przez założone przez niego stowarzyszenie „Aktywne Podkarpacie” został doceniony i zaproszony do elitarnej Światowej Ligi Nordic Walking.

Sportowy życiorys wójta  – Paweł Gardy, pełniący funkcję wójta gminy Zaleszany w powiecie stalowowolskim, kojarzony jest przede wszystkim z pracą w samorządzie. Nie wszyscy wiedzą, że od dzieciństwa jego wielką pasją jest sport. Był czas, że zastanawiał się poważnie nad postawieniem wszystkiego na jedną kartę i poświęceniem się piłce nożnej.

Mali treserzy robotów z Tarnobrzega – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu konstruują i programują roboty. Robią to w ramach zajęć pozalekcyjnych wymyślonych przez Adama Rębisza, nauczyciela matematyki i informatyki. Niedawno ekipa z Tarnobrzega wzięła udział w ogólnopolskiej Lidze Robotów. Jak mówią sami uczniowie, łatwo nie było.

Stylizacje nie tylko od święta – Rozmowa z Justyną Wesołowską – projektantką mody, prezeską Fundacji Artystycznej Gamoń w Tarnobrzegu.

I wiele więcej...

Czytaj w papierowym lub elektronicznym wydaniu

Tygodnika Nadwiślańskiego:

(Autopromocja)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%