Przystosowanie stanowiska pracy dla osoby niewidomej czy słabowidzącej może okazać się sporym wyzwaniem dla pracodawcy – jednocześnie takie działanie pozwala jej na stanie się równorzędnym pracownikiem pod kątem reprezentowanego potencjału, zwłaszcza jeżeli wykazuje się ona zarówno właściwym przygotowaniem, jak i kwalifikacjami. W rzeczywistości dostosowanie stanowiska pracy w biurze nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Wystarczy wiedza i świadomość w kilku istotnych tematach, by w efekcie móc wyjątkowo usprawnić niewidomemu lub słabowidzącemu codzienne funkcjonowanie w biurze. Już dziś poznaj sposoby na to, jak uczynić przestrzeń biurową o wiele bardziej przyjazną!
Odpowiednia adaptacja pozwoli osobie niewidomej być równie samodzielną co pełnosprawni pracownicy. Komfort kryjący się w samodzielnym dotarciu do pracy, gabinetu, toalety czy innych miejsc w biurze jest w stanie podnieść pewność siebie niepełnosprawnego pracownika, a przy tym znacząco wpłynąć na jego efektywność. Dobrze przemyślana przestrzeń to podstawa! Dlatego warto zawczasu zainwestować w odpowiednie tabliczki brajlowskie. Możemy znaleźć je między innymi na stronie omegasystem.pl/produkty-dla-osob-niewidomych/tabliczki-brajlowskie/. Firma Omega System produkuje profesjonalne tabliczki informacyjne dla osób niewidomych oraz słabowidzących, które wykonywane są w kilku wersjach: z ramką aluminiową, bez niej lub są bezpośrednio klejone do płaszczyzny. Powinny one zostać umieszczone w naturalnych miejscach, z których na co dzień korzysta użytkownik; jeżeli chodzi o przestrzeń biurową, tabliczki zdecydowanie powinny się znaleźć w pobliżu recepcji, poszczególnych gabinetów, a także toalet. Warto również zadbać o odpowiednie oznaczenie schodów, poprzez montaż prostego generatora dźwięku oraz oznakowanie tych przedmiotów, którymi osoba niewidoma będzie posługiwać się podczas standardowego dnia w swojej pracy. Świetnie, aby meble biurowe były ustawione w sposób wyznaczający konkretną ścieżkę komunikacyjną, co zdecydowanie pomoże osobie niewidomej w dotarciu do swego stanowiska pracy. Wokół biurka powinna być również zamontowana specjalna listwa wykończeniowa, tworząca nieco podwyższony brzeg – takie rozwiązanie jest w stanie realnie zapobiec zsuwaniu się z mebla na podłogę przedmiotów, które zostały nieopatrznie potrącone. To jednak nie wszystko – pozostaje jeszcze dostosowanie sprzętów.
Przystosowanie sprzętów biurowych jest konieczne, by osoba niewidoma mogła wykonywać swoje obowiązki tak samo dobrze, co pełnosprawni koledzy i koleżanki z pracy. Jeżeli chodzi o dostosowanie komputera, współczesna technologia czyni cały proces dość prostym; wystarczy pamiętać, aby zainstalować na nim program udźwiękawiający, a także powiększający ekran. Warto mieć świadomość faktu, że osoby słabowidzące często preferują korzystanie z większych monitorów – jeżeli tylko ma się taką możliwość, dobrze jest wyposażyć asortyment biurowy w takowe rozwiązanie. Następnym krokiem jest zwykle przystosowanie klawiatury oraz myszki. Jeżeli chodzi o pierwsze akcesorium, dobrze by miało ono wyczuwalnie oddzielone przyciski i klawisze strzałek. W przypadku myszki, warto wiedzieć że jest to gadżet typowo dla słabowidzących; niewidomi nie posługują się bowiem myszkami, swoją pracę opierając przede wszystkim na wykorzystywaniu skrótów klawiszowych , ułatwiających im zarówno poruszanie się po tekście, jak i stronach WWW. Jeżeli chodzi o urządzenia wielofunkcyjne, takie jak drukarki, skanery czy kserokopiarki, istotne aby były to urządzenia możliwe do sterowania za pomocą ekranu dotykowego komputera. Wszystkie te wskazówki z pewnością pozwolą na efektywne dostosowanie przestrzeni biurowej dla osoby, która widzi wyjątkowo słabo lub jest niewidoma.