Podkarpacie. Samolot – gigant na lotnisku Jasionka

1

Samolot transportowy An 124 „Rusłan”, jedna z największych tego typu maszyn na świecie, przyleci dziś, 26 września, na rzeszowskie lotnisko Jasionka. Dostarczy z Chin olbrzymi ładunek jednorazowych środków ochrony indywidualnej i artykułów medycznych dla polskich szpitali.

ZOBACZ TAKŻE: Podkarpacie. Gigant nadal stoi w Jasionce. Zobacz nagranie z lądowania “Rusłana” [wideo]

W ładowni „Rusłana” przyleci m.in. kilkaset tysięcy pełnobarierowych fartuchów chirurgicznych. W sumie, ładunek z Chin ma 700 metrów sześć. powierzchni towarowej.

Transport z Chin do Portu Lotniczego Jasionka zorganizowała Zarys International Group z Zabrza. Dzień wcześniej, w piątek 25 września, inny transport materiałów medycznych z Chin przyleciał do Katowic, na pokładzie Jumbo Jeta – Boeinga 747.

An 124 „Rusłan” to jeden z największych na świecie samolotów transportowych. Ma 73 metry rozpiętości, 69 m długości i 6,4 m wysokości. Może jednorazowo przewieźć 150 ton ładunku (jego rekord to 171 ton). Zasięg samolotu to ponad 16 tys. kilometrów, maszyna może lecieć bez przerwy przez 20 godzin.

Większy od „Rusłana” jest tylko An 225 Mrija, który potrafi przetransportować nawet 400 ton ładunku. Samolot ten jednak istnieje obecnie tylko w 1 egzemplarzu.

An 124 „Rusłan” lądował już na lotnisku Jasionka. W 2011 r. zabierał stamtąd wyprodukowane w Mielcu 3 śmigłowce „Blachawk”, zaś w 2018 r. remontowany w Rzeszowie śmigłowiec EC 225 Super Puma.

Przylot gigantycznego samolotu planowany jest około godziny 16.00.

Fot. Wikimedia Commons.

Share.

1 komentarz