Poznaj dawny Tarnobrzeg

0

Archiwalne, często nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia Tarnobrzega są dziś na wyciągniecie ręki. Dla każdego – za darmo i bez wychodzenia w domu.

Skany archiwalnych fotografii miasta od pięciu lat systematycznie publikowane są na Facebooku – na stronie o nazwie „Dawny Tarnobrzeg”. Wiele pochodzi z rodzinnych kronik lub zostało odnalezionych gdzieś na strychach w pokrytych kurzem pudłach i albumach. Jest ich już kilkaset.

Niedługo przed powstaniem tej strony zacząłem się mocno interesować historią Tarnobrzega. Było to związane z wizytą u nas w domu pana Tadeusza Zycha (historyka, którego teksty czasami ukazują się na łamach „TN”, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzeg – red.), któremu mój ojciec opowiadał różne historie z przeszłości. Gdy przysłuchiwałem się tym rozmowom dotarło do mnie jak wielką tata jest skarbnicą wiedzy i sam zacząłem wypytywać o różne rzeczy – mówi administrator strony „Dawny Tarnobrzeg” Krzysztof Watracz, dla którego poszukiwanie archiwalnych fotografii miasta jest jednocześnie próbą odkrywania śladów swoich przodków. Jego rodzina mieszka bowiem w Tarnobrzegu od wielu pokoleń – co najmniej od 1747 roku… (rn)

WIĘCEJ W NAJNOWSZYM WYDANIU ”TYGODNIKA NADWIŚLAŃSKIEGO” LUB eTN.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.