Rodzina naszej noblistki pochodzi spod Staszowa!

0

Olga Tokarczuk otrzymała dziś literacką Nagrodę Nobla, zajmując tym samym miejsce obok Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza i Szymborskiej. Mało kto wie, że rodzina matki pisarki wywodzi się z okolic Staszowa.

W jednej z najgłośniejszych książek naszej noblistki – „Prawiek i inne czasy”, zaraz na wstępie znaleźć można zdanie: „Na północy granicą Prawieku jest droga z Taszowa do Kielc, ruchliwa i niebezpieczna, rodzi bowiem niepokój podróży. Granicą tą opiekuje się archanioł Rafał.” Nazwa Kielc pozostała niezmieniona, Taszów zaś to w rzeczywistości pozbawiony pierwszej litery swojej nazwy Staszów. W Książce występują też Kurozwęki, które autorka przemianowała na Jeszkotle. To właśnie z okolic Kurozwęk pochodzą przodkowie Olgi Tokarczuk. Rodzinną miejscowości jej matki były sąsiadujące z Kurozwękami niewielkie Zagrody. Matka Olgi, Wanda Słabowska, ukończyła Szkołę Podstawową w Kurozwękach, a potem staszowskie Liceum, po czym wyjechała na zachodnie rubieże Polski. Była polonistką, pracowała w Lubuskim Uniwersytecie Ludowym w Klenicy. Tam poznała Józefa Tokarczuka nazywanego przez wszystkich Ziutkiem. Był choreografem, prowadził działający przy Uniwersytecie Zespół Pieśni i Tańca. Z tamtych czasów rodzinę Tokarczuków pamięta doskonale mieszkający dziś w Staszowie Antoni Banasiewicz, który w latach 60-tych był kierownikiem Uniwersytetu w Klenicy.

– Do dziś mam zdjęcie na którym mała Olga bawi się z moim synem Markiem – opowiada. – Ostatnio spotkaliśmy się w Kurozwękach na pogrzebie jej dziadka.

Wiadomość o sukcesie pisarki wywołała w Staszowie duże poruszenie. – Oczywiście to dla nas ogromna radość – mówi burmistrz Leszek Kopeć. – Serdecznie gratulujemy naszej noblistce. Czujemy się dumni, że posiada rodzinne związki z naszą gminą, co zresztą często podkreślała goszcząc na spotkaniach autorskich w regionie świętokrzyskim.

Więcej o związkach Olgi Tokarczuk z naszym regionem w papierowym wydaniu „TN”

Fot. Wikipedia

 

Share.

Comments are closed.