Setna rocznica bitwy warszawskiej w Tarnobrzegu (zdjęcia)

0
Showing 1 of 28

15 sierpnia, w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej, tarnobrzeżanie spotkali się pod obeliskiem upamiętniającym marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu odbyły się dwie osobne imprezy. Jedną zorganizowało tarnobrzeskie koło Związku Oficerów Rezerwy RP im. marszałka J. Piłsudskiego, drugą, tarnobrzeski klub Gazety Polskiej.

Podczas pierwszej uroczystości, prelekcję historyczną przypominającą okoliczności zwycięstwa pod Warszawą wygłosił prezes koła Janusz Kłos. W uroczystości wziął też udział syn tarnobrzeskiego legionisty i ułana spod Rokitny Franciszka Wiącka, Janusz Wiącek, tarnobrzescy samorządowcy i władze miasta, oraz zwykli tarnobrzeżanie.

Wielu mówiło o bitwie warszawskiej, że był to cud nad Wisłą. Dla mnie był to cud, ale nie w wymiarze czegoś nadprzyrodzonego, tylko tego, że razem wystąpił tam cały Naród. Ramię w ramię walczyli arystokraci, chłopi, robotnicy, kupcy, uczniowie, mężczyźni, kobiety, jednym słowem wszyscy Polacy. I to Naród jest dla mnie zwycięzcą tej batalii – powiedział Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Dodatkową atrakcją upamiętnienia setnej rocznicy bitwy warszawskiej w Tarnobrzegu był przelot klucza wojskowych samolotów PZL-130 Orlik nad miastem.

Po zakończeniu pierwszej uroczystości, złożenie kwiatów pod pomnikiem i śpiewy patriotyczne zorganizował klub Gazety Polskiej.

Zobacz także:
– W Stalach (gm. Grębów) zginął młody motocyklista
– Koronawirus – gwałtowny wzrost liczby zakażeń w Świętokrzyskiem, nowe przypadki w powiatach sandomierskim i staszowskim
– Zaczął się zlot foodtrucków w Tarnobrzegu (zdjęcia)

Wielka szkoda, że nie potrafimy świętować takich rocznic, jak zwycięstwo w bitwie warszawskiej razem, wspólnie – stwierdził prezydent D. Bożek i zapowiedział, że przyszłoroczne uroczystości, tym razem jedne, zorganizuje miasto.

Ponieważ 15 sierpnia to też święto Wojska Polskiego, klub Gazety Polskiej zorganizował złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu wojskowym w Tarnobrzegu. Krótką modlitwę odprawiło dominikanin, o. Wojciech Krok, było też śpiewanie wojskowych piosenek.

Uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Tarnobrzegu – 28 zdjęć

Showing 1 of 28
Share.

Comments are closed.