Zamknij

Silne porywy wiatru, deszcz, śnieg, a nawet grad. Niż przemieszcza się na południe kraju

10:59, 17.01.2022 gaw
Skomentuj

W nocy z niedzieli na poniedziałek (16-17 stycznia) nastąpiła dynamiczna zmiana pogody. Niż Gerhild pogłębiający się nad północną Finlandią daje o sobie znać również w Polsce i przemieszcza się na południe kraju. Spowodowało to szybki wzrost różnicy ciśnień, silny, porywisty wiatr oraz opady deszczu i śniegu. Na południu Polski obowiązywać będą ostrzeżenia 1°. 

W poniedziałek w godzinach porannych różnica ciśnienia pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem kraju wyniesie nawet 30 hPa. Silny wiatr obecnie znajduje się już w pobliżu Warszawy. "Na obrazie radarowym z najniższej elewacji anteny radarowej (nachylenie 0,5°) widać m.in. nad Płońskiem charakterystyczne wypustki mogące być przejawem występowania lokalnych zawirowań w obrębie linii szkwału. Dynamika tego układu oraz warunki panujące w troposferze sprzyjają takim zjawiskom" - czytamy na stronie IMiGW.

Zobacz także:

- Silny wiatr, ostrzeżenia przed wichurami. Alert rządowego centrum bezpieczeństwa

Jak dodają meteorolodzy z IMiGW, układ liniowy jest aktywny elektrycznie, a grzmoty i błyski dają się zauważyć od woj. wielkopolskiego przez woj. kujawsko-pomorskie, mazowieckie aż po woj. podlaskie.

"Średnia prędkość wiatru na wybrzeżu może w nocy sięgać nawet 55 km/h, a porywy wiatru 110 km/h. Nad ranem porywy do 95 km/h możliwe są już w całej północnej Polsce. W godzinach przedpołudniowych strefa silnego wiatru, który osiągać będzie nawet do około 100 km/h, przemieszczać się będzie ku centralnej Polsce, a około południa dotrze na południe kraju - czytamy na stronie IMiGW.

W godzinach popołudniowych wiatr zacznie od zachodu stopniowo słabnąć. Najdłużej, nawet do godziny 23:00 w poniedziałek, silne porywy wiatru do 70-80 km/h utrzymywać się będą na wschodzie kraju.

Na południu Polski obowiązywać będą ostrzeżenia 1°.  W związku z prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego w poniedziałek i wtorek na Wybrzeżu a także na Zalewie Wiślanym i Żuławach wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne 2°, przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Zobacz także: 

- Nowa Dęba. Kameralny koncert w mieszkaniu. Zagrają Olaf Deriglasoff i Grzegorz Nawrocki

Tak dynamiczna pogoda poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia, bardzo niekorzystnie będzie wpływać na samopoczucie. Szybkie przemieszczanie się frontu atmosferycznego u meteoropatów może wzmagać dolegliwości bólowe, zaś u osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne porywisty wiatr może wywoływać niepokój. Ze względu na napływ chłodniejszej masy powietrza, w drugiej połowie dnia u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi.

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%