Skandaliczny stan najstarszego tarnobrzeskiego cmentarza [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

Skandaliczny stan najstarszego tarnobrzeskiego cmentarza [zdjęcia]

2
1 z 22

Najstarsza tarnobrzeska nekropolia, cmentarz „Na Piaskach” na osiedlu Miechocin, przedstawia opłakany widok. Dosłownie zarósł trawami, chwastami i inną roślinnością. Cmentarzem administruje parafia pw. Św. Marii Magdaleny.

Cmentarz „Na Piaskach” to najstarsza istniejąca nekropolia w Tarnobrzegu i jedna z najstarszych na Podkarpaciu. Powstał w 1784 roku. Do dziś zachowało się na nim kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków. Jest miejscem pochówku wielu postaci zasłużonych dla historii miasta i nie tylko.

Cmentarz mocno ucierpiał w czasie I i II wojny światowej. Od ponad 20 lat trwa odnawianie zabytkowych nagrobków. Finansują je sami tarnobrzeżanie, którzy hojnie wspierają kwesty organizowane zawsze 1 listopada na tarnobrzeskich cmentarzach z inicjatywy Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego. Dzięki temu, wyremontowano już kilkadziesiąt zabytkowych grobowców, mur cmentarny, a także kaplicę z 1881 roku.

Środki z kwesty przeznaczone są na prace rewaloryzacyjne, bieżącym utrzymaniem cmentarza zajmuje się parafia pw. Św. Marii Magdaleny na osiedlu Miechocin.

Wiem, że trochę tam zarosło. Zajmiemy się tym po wakacjach. Planuję, że pod koniec września wszystko zostanie skoszone i uporządkowane – zapewnia ks. kanonik Mariusz Telega, proboszcz miechocińskiej parafii.

Miłośnicy tarnobrzeskich zabytków przypominają, że taki stan cmentarza „Na Piaskach” to nic nowego. W ub. roku chwasty, trawy zarastające zabytkowe nagrobki, itp. straszyły jeszcze tuż przed Dniem Wszystkich Świętych. Dosłownie na 2 dni przed 1 listopada zostały skoszone i wygrabione przez grupę społeczników.

Stan cmentarza „Na Piaskach” w Tarnobrzegu – 22 zdjęcia

1 z 22

2 komentarze

 1. W Tarnobrzegu remontu wymagają:
  1) cmentarz miechociński
  2) budynek stacji kolejowej
  3) droga nad Wisłą prowadząca do promu (dziury, łaty)
  4) ul. F.Rusinowskiego (w okolicy stacji paliw przy wieży ciśnień) łata na łacie.
  5) garaże przy lesie Kamionka. Wskazane wykonanie dojazdów do tychże garaży
  Dopiszcie co jeszcze wymaga remontu.Moze się kto przejmie ?(!)
  Na jakieś bzdurne pomysły w stylu ścianka wspinaczkowa to kasa jest na normalne cele nie ma. Jak się chce ktoś wspinać to niech se jedzie na Jurę Krakowsko- Częstochowską.

 2. Najważniejsza jest plebania. Ta musi zawsze wyglądać jak pałac . A czy owieczki przysięgały zyć w ubóstwie?