Szukają martwych dzików [zdjęcia]

0

Blisko 150 osób przeszukuje w sobotę 22 lutego tereny wokół Jeziora Tarnobrzeskiego i okoliczne lasy i zarośla w poszukiwaniu martwych dzików. W akcji uczestniczą służby weterynaryjne, myśliwy, strażacy – ochotnicy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle podobna akcja prowadzona jest wzdłuż drogi Stalowa Wola – Przyszów.

Wielkie poszukiwania to efekt potwierdzenia, że martwy dzik znaleziony w Tarnobrzegu w rejonie “Kamionki” padł na ASF – afrykański pomór świń. Na terenie miasta znaleziono jeszcze 12 innych martwych dzików, na razie nie ma wyników badań pobranych od nich próbek. Kolejnego martwego dzika znaleziono też w rejonie Budy Stalowskiej, w gminie Nowa Dęba.

Zobacz także: Zwłoki mężczyzny w lesie w Tarnobrzegu

W akcji poszukiwania dziczej padliny w Tarnobrzegu uczestniczy 75 żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa, 35 myśliwych i kilkunastu strażaków – ochotników z gminy Nowa Dęba, a także pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej i policjanci.

– Teren jest trudny, na szczęście pogoda dopisała, nie ma deszczu, świeci słońce. Poszukiwania to konieczność, to jedyny sposób likwidacji potencjalnych ognisk wirusa – mówi jeden z myśliwych z Koła Łowieckiego  Nr 197 “Ryś” w Nowej Dębie, które wystawiło najliczniejszą grupę poszukiwaczy.

Akcja zaplanowana jest na wiele godzin. Jeżeli poszukujący natrafią na martwe dziki, zwierzęta zostaną zabezpieczone, a teren znaleziska zdezynfekowany.

fot. Bogdan Myśliwiec

Share.

Comments are closed.