Tak się na wsi robi wieś

0

Ona jest ze Szczecina, on z Jaworzna. Jeszcze parę lat temu nawet nie przypuszczali, że mogliby zamieszkać w tej części Podkarpacia, we wsi, która pozornie niczym szczególnym nie wyróżnia się na mapie regionu. Przyjechali jednak tutaj i postanowili żyć tak, jak zawsze chcieli. Założyli gospodarstwo agroturystyczne, które odwiedzają goście z całej Polski. Niedawno zostało ono nagrodzone prestiżowym ekocertyfikatem „Blisko Natury”.

Zawsze wiedzieliśmy, że osiądziemy na wsi. Ja jestem z Pomorza, Marcin ze Śląska, a poznaliśmy się i mieszkaliśmy razem w Krakowie. Gdzieś z tyłu głowy kołatała się nam jednak myśl, że my tego miasta nie chcemy w naszym życiu na dłuższą metę – mówi Joanna Kurnik, która niebawem pierwszy raz zostanie mamą. Z wykształcenia jest kulturoznawcą. – Początkowo plany były zupełnie inne. Najbliżsi sąsiedzi mieli być dużo dalej niż tutaj. No i przede wszystkim to miały być góry. To był priorytet. Stąd, z Alfredówki, pochodzą moi dziadkowie, ale w naszym planie nigdy nie brałam tego miejsca pod uwagę. W ogóle nie myśleliśmy o tych terenach. Ale plany to jedno, a życie to drugie. W pewnym momencie stanęliśmy przed wyborem – już teraz przenosimy się do Alferdówki i próbujemy żyć tak, jak to sobie zakładaliśmy, albo będziemy dalej żyć w mieście czekając na to, że być może kiedyś uda się nam rozpocząć życie w jakimś innym, takim bardziej wymarzonym miejscu. No i wybraliśmy tę pierwszą opcję – mimo że tutaj jest płasko, nie ma żadnych pagórków, a sąsiedzi – jak nam się wtedy wydawało – są za blisko.

Zrobiliśmy to na wariata. W sierpniu ten pomysł przyszedł nam do głowy, a w październiku już byliśmy tutaj – dodaje Marcin, jej mąż, który nazywa siebie wiochmenem, a do niedawna prowadził nawet internetowy blog o takiej nazwie, na którym opisywał codzienne życie na wsi. Z wykształcenia mediator. Ich gospodarstwo nosi prostą, ale jakże wymowną nazwę – „Dobre Miejsce”… (rn)

WIĘCEJ W ŚWIĄTECZNYM WYDANIU ”TYGODNIKA NADWIŚLAŃSKIEGO” LUB eTN.

jedynkaswiat

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.