Uczczono rocznicę powstańczej bitwy - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Uczczono rocznicę powstańczej bitwy

0

W Szczeglicach w gminie Bogoria odbyły się obchody rocznicy bitwy stoczonej tu 157 lat temu przez powstańców styczniowych.

Wydarzenie z czasów narodowego zrywu upamiętnia okolicznościowa tablica zawieszona z inicjatywy Marka Choiny na murze kościoła parafialnego. Wyryto na niej nazwiska rotmistrzów Wojciecha Turskiego i Józefa Wysockiego, którzy prowadzili powstańczą partię rozbitą pod Szczeglicami przez kozacki oddział esauła Machina 24 stycznia 1864 roku. Rosjanie mieli trzykrotnie szczuplejsze siły, lecz mimo to bez trudu pokonali powstańców, których szeregi zasilali głównie ludzie nieobyci jeszcze z wojną. Większość członków oddziału przyłączyła się doń niemal dosłownie w przeddzień szczeglickiej potyczki.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęła msza święta, którą sprawowali ks. Krzysztof Rusiecki i proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Wiktor. W uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, na czele ze starostą staszowskim Józefem Żółciakiem oraz wójtem Bogorii Marcinem Adamczykiem. W tym roku, z uwagi na pandemię, zrezygnowano z okolicznościowej akademii, która zazwyczaj wieńczyła rocznicowe obchody. (rs)

Fot. Arch.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.