Uhonorowali Jana Puka, wyjątkowego artystę z Trześni [zdjęcia][wideo] - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Uhonorowali Jana Puka, wyjątkowego artystę z Trześni [zdjęcia][wideo]

1

Jan Puk z Trześni w gminie Gorzyce (powiat tarnobrzeski) jest postacią wyjątkową i nie przypadkiem uważany jest przez wielu za żywą legendę. Artysta ludowy, niestrudzony popularyzator dawnych tradycji i rzemiosła, od lat uczestniczy w życiu kulturalnym nie tylko regionu. Cieszy się też powszechnym szacunkiem i sympatią, czego dowodem była niespodzianka, jaką na 81 urodziny zrobili mu członkowie Jastkowickiego Stowarzyszenia Kulturalno – Historycznego „Dziedzictwo i Pamięć”. W przeddzień urodzin, u pana Jana zjawili się rekonstruktorzy historyczni jastkowickiego stowarzyszenia w mundurach Wojska Polskiego i odśpiewali jubilatowi gromkie „Sto lat”.

– Pana Jana Puka poznałem dwa miesiące temu. To jest wybitny twórca ludowy, według mnie trochę niedoceniony. Robi przecudowne rzeczy z drewna. O takich ludzi trzeba dbać, pokazywać ich i ich twórczość. Dlatego postanowiliśmy zjawić się u niego w przeddzień urodzin, odśpiewać mu „Sto lat” i wręczyć pamiątkowy dyplom w podzięce za to, co robi – mówi Zbigniew Koczwara, prezes stowarzyszenia „Dziedzictwo i Pamięć” z Jastkowic.

Niespodziewana wizyta ośmiu ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” działającej przy jastkowickim stowarzyszeniu zaskoczyła jubilata. Wyraźnie wzruszony Jan Puk wysłuchał życzeń i gromkiego „Sto lat”, a także pieśni wojskowych.

– Nie spodziewałem się takiej niespodzianki. To dla mnie zaszczyt, że tak mnie doceniono – stwierdził wzruszony jubilat, który zrewanżował się gościom oprowadzeniem po izbie pamięci, drobnymi, wykonanymi własnoręcznie prezentami i symbolicznym poczęstunkiem.

Redakcja „Tygodnika Nadwiślańskiego” z przyjemnością przyłącza się do życzeń – 100 lat Panie Janie!

Fot. Bogdan Myśliwiec

Wideo oraz zdjęcia z urodzin Jana Puka poniżej

Jeden komentarz