reklama
Urządzenie do wykonywania testów na koronawirusa już w Sandomierzu - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 13 sierpnia
reklama

Urządzenie do wykonywania testów na koronawirusa już w Sandomierzu

0

Urządzenie wykonujące testy na COVID-19 jest już w sandomierskim szpitalu. Wyniki testów będzie można uzyskać już po 45 minutach!

W czwartek rozpoczęły się szkolenia diagnostów laboratoryjnych z obsługi aparatu. Szpital czeka jeszcze na dostawę kabiny laminarnej, pozostałych urządzeń do nowego pomieszczenia laboratoryjnego, a także na testy.

– Urządzenie musi jeszcze przejść rejestrację i walidację, trzeba wykonać na nim serię testów próbnych. Samo laboratorium musi być wpisane do ministerialnego rejestru placówek, w których przeprowadza się testy pod kątem COVID-19.  Laboratorium będzie mogło ruszyć za kilka lub kilkanaście dni, Oczywiście, chcielibyśmy, aby stało się to jak najszybciej – mówi dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

W laboratorium będzie można wykonywać 50 testów na dobę. Najnowszy typ testu, jaki będzie wykorzystywany w Sandomierzu daje wynik już po 45 minutach. Test ten, w odróżnieniu od testów, które wykrywają przeciwciała na wirusa, wykrywa obecność RNA (kwas rybonukleinowy) samego wirusa, w momencie, kiedy zagnieździł się on w organizmie.

Zobacz także:
– Wypadek w okolicach Klimontowa! Nie żyje kierowca Matiza
– WORD Tarnobrzeg wznowi egzaminy na prawo jazdy!
– Policjanci zatrzymali sprawcę podpaleń. To 30-letni strażak ochotnik

Teraz sandomierski szpital zawozi próbki do laboratoriów Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Kielcach i Rzeszowie. Oczekiwanie na wyniki trwało nawet pięć dni. 

Urządzenie GeneXpert System wyprodukowane przez firmę Cepheid z Doliny Krzemowej będzie służyło nie tylko do wykonywania testów pod kątem SARS-CoV-2, ale również wirusów grypy, RSV, będącego przyczyną chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, wirusa brodawczaka ludzkiego, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, HIV, a także niektórych onkogenów, czyli genów odpowiedzialnych za rozwój nowotworów.  

Na zakup urządzenia złożyły się samorządy. Po 50 tys. zł przekazał powiat i miasto Sandomierz, natomiast po 25 tys. zł pozostałe sandomierskie gminy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.