W Tarnobrzegu na karetkę z lekarzem możemy się nie doczekać - Tygodnik Nadwiślański

W Tarnobrzegu na karetkę z lekarzem możemy się nie doczekać

14

Od 1 marca na terenie Tarnobrzega i całego powiatu tarnobrzeskiego nie ma ani jednej karetki pogotowia ratunkowego, która ma w obsadzie lekarza. Na przyjazd takiego zespołu trzeba będzie w najlepszym wypadku czekać. Najbliższe będą znajdować się w Stalowej Woli i Mielcu. „Zabranie” Tarnobrzegowi zespołu specjalistycznego usankcjonowało Ministerstwo Zdrowia.

Dotąd w Tarnobrzegu, w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej, działały dwa zespoły ratownictwa medycznego. Pierwszy, specjalistyczny, w którym w obsadzie karetki znajdował się lekarz i podstawowy, w którym do pacjentów jeździli ratownicy medyczni. Zdaniem wielu było to mało. Coraz częściej zdarzały się sytuacje, że o udzielenie pomocy proszeni byli mający przeszkoleni medyczne strażacy. Powodem był brak wolnych karetek pogotowia. Zamiast poprawy sytuacji, nastąpiła zmiana na gorsze.

Zobacz także:
– Koronawirus (4 marca) – ponad 40 przypadków w Tarnobrzegu i pow. tarnobrzeskim, ponad 30 w pow. niżańskim

Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało przedłożoną przez wojewodę podkarpacką Ewę Leniart „5. aktualizację Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa podkarpackiego”. W jego ramach, specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego działające w Tarnobrzegu, Strzyżowie i Przeworsku, „przekwalifikowano” na podstawowe. Oznacza to, że w obsadach karetek nie będą już jeździć lekarze.

Karetki z zespołem “S” nie ma w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim

Nie wiadomo jakie kryteria sprawiły, że Tarnobrzeg został pozbawiony specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego. Takie zespoły działają nie tylko w dużych ośrodkach miejskich na Podkarpaciu. „S”-ki mają m.in. Rzeszów, Mielec, Dębica, Leżajsk, Jarosław, Przemyśl, Nisko, Stalowa Wola, Ustrzyki Dolne, Lesko, Krosno, Jasło, Łańcut, Lubaczów, a także Nowy Żmigród, Radymno i Sędziszów Małopolski. (EDYCJA. Okazuje się, że przekształcanie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego w podstawowe, pozbawione lekarza, dotyczy nie tylko Tarnobrzega. “S-ki” nie będą już działać w Radymnie, Nowym Żmigrodzie, Nisku, Sędziszowie Małopolskim i Lesku. Dla mieszkańców Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego to jednak żadna pociecha.)

Likwidacja zespołu „S” działającego w Tarnobrzegu oznacza, że na terenie powiatu tarnobrzeskiego nie będzie żadnego takiego zespołu wyjazdowego. Zarówno karetki operujące z Nowej Dęby (2 zespoły), jak i zespół ratownictwa medycznego działający w Gorzycach, mają w obsadzie tylko ratowników medycznych.

Do tematu wrócimy.

Karetka Tarnobrzeg

Udostępnij

14 komentarzy

 1. Teraz zlikwidowali karetki z medykami, linia kolejowa ledwie zipie. Tylko patrzeć jak zlikwidują powiat tarnobrzeski. Do tego najwyraźniej się zmierza. Będzie amen w pacirzu i po mieście powiatowym

 2. Właśnie dlatego jest tak jak jest w Tarnobrzegu bo nie głosujecie na PIS .I tak będzie zawsze .Kto rządzi wspiera te ośrodki które na niego głosowali.Taka prosta prawda a wam trudno to do łbów władować.A jeśli chodzi o karetki z lekarzem…nie takie miasta nie maja takich karetek u siebie i tak nie lamentują jak wiecznie niezadowolony Tarnobrzeg a raczej ludzie którzy nadal zyja w świadomości miasta wojewódzkiego.Nie ma juz wojewódzkiego miasta Tarnobrzeg .To malutkie spokojne powiatowe miasteczko .Czas było przywyknąć.

  • Kataryniarz na

   tak myślą tylko najgłupsi wyborcy PIS
   każdy co więcej rozumu niż geś wi ze Tarnobrzeg to nymer jeden w Polsce w % gosujacych na PIS

   • Numer 1 to Stalowa Wola nie bez powodu nazywana jest pisowska stolica Polski, w tbgu pisiory miały o 10% nizsze poparcie nich u nich i ostatecznie wygrała opozycja wiec moze i nie ma sie jeszcze czym chwalic ale nie jest teznajgorzej. co do do pierwszego stwierdzenia masz całkowita racje z tym ze wsrod wyborcow pis nie ma nawet stopniowania głupoty, bo ci głupi i głupsi juz sie teraz nawet wstydza przynac ze na nich głosowali i szukaja alternatyw.

 3. tak to się kończy jak sie daje kolejny raz władze do ręki pisowi. tak jak by ludzie byli ślepi i głusi na to co się działo od 2015 do 2019

  • Co ty pleciesz? Za PO byłoby lepiej? Zapamiętnij raz na jutro i pojutrze: PiS i PO to samo zło. Nie tylko PiS to zło.

  • vincent z platformy ubywatelskiej na

   piniendzy nima i niebedzie.platforma ubywatelska

 4. Czy mieszkańcy naszego miasta to GORSZY SORT?Mniejsze miasta mają lepszą opiekę medyczną niż Tarnobrzeg!Jest nowy duży i piękny szpital,nowoczesny.Pogotowie Ratunkowe działało jak należy.A tu czytam że od 1 marca br władza wojewódzka zabrała nam karetki pogotowia i mieszkańcy zostaną pozbawieni ratunku w razie nagłej potrzeby!Nasza miejska władza powinna nie dopuścić do takiej skandalicznej sytuacji.Wszyscy płacą podatki,nawet emeryci którym ta opieka medyczna jest tak potrzebna więc DLACZEGO są lepsi i gorsi?

  • pacjent spychiatryka na

   “Pogotowie Ratunkowe działało jak należy.”

   Niestety nie zawsze tak było. Do pracy samego szpitala też pacjenci mieli i mają wiele zastrzeżeń. Niewielka strata, że pogotowie zlikwidowali. Służba zdrowia jak działa to widać od wielu lat, a zwłaszcza w okresie pandemii.

 5. chłop z Tbg na

  Jus jedna baba Makrelka wymodziła sprowadzajunc watachy do ty europy, tero następna “uzdrowicielka” się znalazła. Jak wybierać bedzieta na stanowiska to się chłopy i wiejskie baby dobze zastanówta.

 6. z Tarnobrzega na

  Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało przedłożoną przez wojewodę podkarpacką Ewę Leniart „5. aktualizację Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa podkarpackiego”.

  Baby do garków a nie do rządzenia.Tak poza tym w polityce , i nie tylko, obowiązuje zasada “kto komu w zad włazi ten ma, jak kto nie włazi ten nie ma.Tarnobrzeg przez Rzeszów od czasów PRL-u zawsze był źle postrzegany.

  • wrecz przeciwnie tarnobrzeg za prl dobrze byl postrzegany nawet wam stworzyl choc nieslusznie wojewodztwo