W Tarnobrzegu odsłonięto popiersie księdza Michała Józefczyka [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
reklama

W Tarnobrzegu odsłonięto popiersie księdza Michała Józefczyka [zdjęcia]

0
1 z 11

W centralnym punkcie Tarnobrzega, na placu A. Surowieckiego, obok fontanny, odsłonięto w sobotę, 2 października, popiersie ks. Michała Józefczyka – niezwykle zasłużonego dla miasta kapłana i „Tarnobrzeżanina XX wieku”.

 – Dzisiaj wspominamy o Aniołach Stróżach. Myślę, że ksiądz prałat zasłużył na takie miano dla swojego miasta. To był taki Anioł Stróż Tarnobrzega. Dla niego ważny był człowiek. Ten, który stał obok niego, który przychodził ze swoimi problemami – tak duchowymi, jak i często materialnymi. Ksiądz Michał Józefczyk nigdy nie odmawiał pomocy, wyciągał rękę do każdego, kimkolwiek ten drugi człowiek by był – powiedział Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Lista zasług ks. Michała Józefczyka jest długa. Przez wiele lat tworzył w Tarnobrzegu kościoły i parafie, organizował życie wspólnot, ale przede wszystkim zasłynął pomocą dla tych najbardziej bezradnych – śmiertelnie chorych, dla których otworzył hospicjum i bezdomnych, którym dał dach nad głową i szanse na powrót do społeczeństwa. Jego największe dzieło, które nazywał dziełem swojego życia – duże hospicjum na osiedlu Miechocin, wciąż nie zostało ukończone. Przeszkodziła w tym śmierć kapłana – po długiej i niezwykle ciężkiej chorobie, w 2016 roku. Do niedokończonej budowy hospicjum nawiązał prezydent Tarnobrzega, mówiąc, że on, jako władza miejska, radni, jako samorząd, a także sami mieszkańcy Tarnobrzega, muszą zrobić wszystko, żeby budowa i wyposażenie hospicjum zostało dokończone, bowiem to będzie ten najważniejszy i najbardziej bliski ideom wyznawanym przez ks. M. Józefczyka pomnik.

Popiersie ks. Michała Józefczyka wykonał znany rzeźbiarz, profesor Andrzej Zwolak. Rzeźbę ufundował społeczny komitet budowy pomnika kierowany przez byłego radnego Witolda Zycha. Sfinansowanie budowy cokołu i samego ustawienia popiersia wzięło na sobie miasto.

W uroczystości odsłonięcia popiersia, które stanęło przy fontannie na pl. A. Surowieckiego, w sąsiedztwie popiersi Juliusza Tarnowskiego i majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, wzięli udział przedstawiciele licznych organizacji założonych przez ks. Michała, jego współpracownicy z fundacji „Ciepło i Serce”, członkowie rodziny prałata, wielu tarnobrzeżan, a także, oprócz władz Tarnobrzega i tarnobrzeskich samorządowców, wicemarszałek Podkarpacia Ewa Draus i przedstawiciel wojewody podkarapckiej Ewy Leniart.

1 z 11
Udostępnij

Zostaw odpowiedź