Zamknij

W Tarnobrzegu uczcili 104 rocznicę odzyskania niepodległości [zdjęcia]

15:26, 11.11.2022 wel Aktualizacja: 17:32, 11.11.2022
Skomentuj

Poczty sztandarowe, delegacje kombatantów, samorządu, instytucji, służb, uczelni, szkół, partii politycznych, cechów i środowisk patriotycznych, a także wielu "zwykłych" tarnobrzeżan, przyszło 11 listopada przed obelisk poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pierwszemu Naczelnikowi Państwa po odzyskaniu niepodległości, żeby uczcić 104. rocznicę powrotu Polski na mapę świata. Wcześniej, w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, została odprawiona msza św. za Ojczyznę.

W krótkim przemówieniu, prezydent miasta Dariusz Bożek, mówił o różnych metodach dochodzenia do wolności i niepodległości. Przypomniał też, że Galicja, na terenie której leżał Tarnobrzeg, była kolebką tej odzyskanej w 1918 roku niepodległości.

. Jesteśmy w miejscu, które wciąż jeszcze nazywamy Galicją, gdzie została zrealizowana jeszcze jedna recepta - tworzenie elit, które wiedziały, jak zarządzać, jak edukować, jak być zwykłym urzędnikiem i jak, ucząc polskiego chłopa nowoczesnego gospodarowania, uzmysłowić mu, że jest Polakiem. W 1918 r. udało się nam to wszystko połączyć.  Dziś Polska powinna być jednością, dojrzeć, gdzie są przyjaciele, a gdzie wrogowie. Czy gdyby dzisiaj był 11 listopada 1918 roku, byłoby nas stać na to, co zrobiliśmy wówczas? - powiedział D. Bożek.

Po złożeniu kwiatów i wiązanek pod obeliskiem J. Piłsudskiego, większość uczestników przeniosła się do Parku Dzikowskiego, gdzie trwają dalsze imprezy związane z Narodowym Świętem Niepodległości.

(wel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BALBINABALBINA

0 0

tańce były???? beż tańców się nie liczy !!!! 18:47, 11.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UwagaUwaga

0 0

Uwagi są następujące:
1) Miejsce usytuowania pomnika, do takich imprez jest fatalne. Proponuję przenieść pomnik w inne miejsce, gdzie nie zajdzie potrzeba zmiany ruchu samochodów.
2) Zakładka 11, fotografia 2 od dołu. Kto tak uczy, że idąc w kolumnie wszyscy oddają honory? Tylko ten co idzie na czele kolumny oddaje honor. Tak było w wojsku za czasów PRL-u, czy coś się zmieniło?
3) Wiele osób nieumiejętnie oddaje honory do daszka czapki, beretki. 19:41, 11.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%