reklama
Wózki widłowe wysokiego składowania, czyli sprzęt niezastąpiony - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 25 września
reklama

Wózki widłowe wysokiego składowania, czyli sprzęt niezastąpiony

0

Wózki widłowe wysokiego składowania stają się coraz bardziej popularne. Umożliwiają szybkie umieszczanie ładunków na dużych wysokościach, dzięki czemu na co dzień ułatwiają pracę w wielu magazynach i ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych firm bez tego typu sprzętu. Rozważasz zakup takiego wózka? W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje i przekonasz się, że to dobry wybór!

Wysokie składowanie to coraz częściej stosowany sposób przechowywania różnego rodzaju ładunków w magazynach. Pozwala dobrze wykorzystać przestrzeń, jednak musi być dokładnie zaplanowane i przemyślane, a także wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, na przykład specjalnych wózków widłowych.

Wózki widłowe wysokiego składowania – charakterystyka

Wózek wysokiego składowania jest rodzajem wózka widłowego, który służy do transportu pionowego, tzn. podnoszenia przedmiotów na duże wysokości. Spośród innych widlaków wyróżnia go duża wysokość podnoszenia (nawet do 13 metrów), dlatego doskonale sprawdza się w magazynach z wysokimi regałami. Jego maksymalny udźwig sięga 3 ton, co daje całkiem spore możliwości i sprawia, że ciężko zastąpić go innym urządzeniem. Wózki tego typu można podzielić na dwa rodzaje:

 • jezdniowe podnośnikowe, w których operator jest podnoszony wraz z ładunkiem;
 • jezdniowe podnośnikowe boczne typu Reach Truck, z zamontowanym masztem i widłami prostopadle do kabiny operatora.

Pojazdy te wykorzystywane są głównie w centrach logistycznych, firmach dystrybucyjnych, marketach budowlanych i wszelkiego rodzaju magazynach. Do ich największych zalet można wymienić wąską i kompaktową budowę oraz niewielki promień skrętu, co umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się po wąskich alejkach między regałami. Prędkość przejazdu takiego urządzenia bez ładunku wynosi 10-14 km/h, co pozwala na sprawne wykonywanie pracy w magazynie. Bardzo ważnym elementem budowy tego typu wózka jest specjalna osłona dachu, która zapewnia operatorowi bezpieczeństwo podczas podnoszenia ładunków.

Co warto wiedzieć przed zakupem wózka wysokiego składowania?

wozek wysokiego skladowania

Wózki wysokiego składowania to niezwykle pomocny sprzęt, jednak żeby dobrze służył firmie, jego zakup musi być odpowiednio przemyślany. Trzeba zastanowić się nad takimi aspektami, jak:

 • warunki pracy wózka – w zależności od rodzaju działalności firmy, w magazynie mogą panować różne warunki, np. niska temperatura. W takim przypadku należy sprawdzić, czy dany wózek jest przystosowany do pracy w chłodni lub w innych specyficznych warunkach, które panują w danym pomieszczeniu;
 • budżet – jest to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór sprzętu. Ceny wózków wysokiego składowania zaczynają się od ok. 150 tys. zł i zależą m.in. od parametrów i wyposażenia. Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje dużym budżetem, warto przemyśleć kupno wózka używanego (np. tutaj) lub zdecydować się na wynajem takiego pojazdu (możliwy np. tu lub tu). To bardzo dobra opcja szczególnie dla osób, które nie mają pewności, czy ten sprzęt dobrze sprawdzi się w ich przedsiębiorstwie i chciałyby go przetestować;
 • parametry – należy dokładnie przeanalizować potrzeby i określić takie parametry wózka, jak udźwig, wysokość podnoszenia, prędkość, dowolność kierunków jazdy i typ zasilania. Trzeba zastanowić się także nad szerokością alejek i ułożeniem regałów, aby dopasować wymiary pojazdu. W ten sposób zwiększymy szanse na to, że wybrany sprzęt całkowicie spełni nasze oczekiwania;
 • miejsce zakupu – zakup wózka widłowego jest sporym wydatkiem, dlatego nie warto ryzykować kupując go z niepewnego źródła. Najlepiej wybrać sprawdzonego dealera, który oferuje pojazdy solidnych marek (np. tutaj), a często również możliwość skorzystania ze specjalnego serwisu;
 • dodatkowy sprzęt i funkcje – warto zastanowić się, czy nie będą nam potrzebne takie funkcje, jak kontrola płynnego podnoszenia, system prądu zmiennego AC, boczna wymiana baterii, system dostępu wymagający kodu PIN, możliwość dodatkowych regulacji fotela i pulpitu sterowniczego. Są to elementy, które zwykle wiążą się z wyższym kosztem, jednak znacznie wpływają na jakość i komfort pracy.

Zastanowienie się nad wyżej wymienionymi aspektami pozwoli dokładnie określić oczekiwania związane z wózkiem i sprawi, że zakup będzie dobrze przemyślany, a sprzęt posłuży w magazynie długi czas, znacznie usprawniając pracę.

Kto może obsługiwać wózek widłowy wysokiego składowania?

wozek widlowy wysokiego skladowania obsluga

Operowanie takim sprzętem nie należy do najłatwiejszych zadań, a osoba kierująca nim musi posiadać odpowiednie uprawnienia, które zdobywa się zdając egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Rodzaj wymaganych uprawnień zależy od typu obsługiwanego pojazdu. W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych konieczne są uprawnienia IWJO (kategoria najwyższa, przeznaczona dla wózków specjalizowanych), natomiast dla wózków jezdniowych podnośnikowych bocznych – IIWJO. Aby zdać egzamin i uzyskać stosowne uprawnienia należy wykazać się wiedzą na temat budowy wózka i przepisów prawnych dotyczących jego obsługi oraz umiejętnościami praktycznymi, takimi jak manewrowanie pojazdem, czy przewożenie i podnoszenie ładunków. Można się do tego wcześniej przygotować, korzystając ze specjalnych kursów. Oferta takich szkoleń jest bardzo bogata ze względu na stale rosnące zainteresowanie tą branżą, dlatego każdy może bez problemu znaleźć kurs, który mu najbardziej odpowiada pod względem rozplanowania zajęć i liczby godzin.

Poza wiedzą teoretyczną operator wózków tego typu musi posiadać także pewne cechy i umiejętności, wśród których można wymienić między innymi:

 • opanowanie,
 • odpowiedzialność,
 • odporność na stres,
 • wysoką decyzyjność,
 • precyzję,
 • umiejętność dobrej oceny odległości,
 • wyobraźnię przestrzenną,
 • umiejętność dużego skupienia i koncentracji,
 • wysoką sprawność manualną.

Dzięki tym cechom osoba prowadząca pojazd jest zdolna do bezpiecznego i dokładnego umieszczania przewożonych ładunków w wyznaczonym miejscu. Bez nich taka praca z pewnością byłaby trudniejsza do wykonania i zajmowałaby dużo więcej czasu, a także mogłaby stanowić pewne zagrożenie zarówno dla samego operatora, jak i innych pracowników i przewożonych przedmiotów.

Podsumowanie

wozki wysokiego skladowania

Wózek wysokiego składowania jest niezastąpionym sprzętem w centrach logistycznych, firmach dystrybucyjnych i wszędzie tam, gdzie znajduje się magazyn wysokiego składowania. Nie jest to sprzęt łatwy w obsłudze i żeby nim operować trzeba posiadać stosowne uprawnienia oraz odpowiednie cechy charakteru i umiejętności. Jego obecność w firmie może jednak znacząco usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zatem jeśli potrzebujesz solidnego sprzętu w swoim magazynie, to wózki widłowe wysokiego składowania sprawdzą się doskonale!

Szukasz porządnego wózka wysokiego składowania? Znajdziesz go tutaj.

Artykuł sponsorowany

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.