Zawichost przygotowuje się na nadejście fali [ZDJĘCIA]

0

ZAWICHOST. W Zawichoście Wisła przekroczyła już stan alarmowy, wynoszący  620 cm. Od czwartku trwają prace przy umacnianiu wału przy ulicy Sandomierskiej.

Prognozuje się, że w niedzielę rzeka osiągnie w tym mieście poziom 780 cm.

Na długości 800 metrów, za pomocą worków z piaskiem i rękawów przeciwpowodziowych, podnoszona jest korona wału do bezpiecznej wysokości około 9 metrów. W pracach uczestniczą strażacy z komendy powiatowej, druhowie z jednostek OSP z terenu gminy oraz  ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prace, według burmistrz Katarzyny Kondziołki, powinny zakończyć się do  wieczora.

 – Drugim newralgicznym punktem jest śluza  przy wale między Zawichostem a Piotrowicami. Stamtąd od czwartku wypompowywana jest woda. Na razie nigdzie nie ma podsiąków. Na bieżąco monitorujemy stan wałów, śluz i przepustów. Zabezpieczyliśmy wszystkie newralgiczne miejsca. Uważam, że jesteśmy przygotowani na nadejście  fali powodziowej – powiedziała Katarzyna Kondziołka.

Dzisiaj po południu do Zawichostu mają przyjechać wicepremier Beata Szydło, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz generał dywizji Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

fot: Archiwum WOT

Share.

Comments are closed.