Animatorzy dostali to, na co zasłużyli [Zdjęcia]

0

W sobotę 11 marca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się czternasta już uroczystość z okazji Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu.

Za osobisty, kreatywny wkład w promowanie powiatu w dziedzinie kultury za rok ubiegły przyznano kilkanaście nagród (po 3 tys. zł każda), które otrzymali, w kategorii „twórca-osobowość roku”: Marek Woynarowski – założyciel i reżyser Teatru Okna MDK, autor scenariuszy i adaptacji scenicznych, mających w swoim dorobku 67 spektakli oraz wypuszczenie w szeroki świat takich artystów jak m.in. Justyna Steczkowska, Paweł Steczkowski i Szymon Jędruch; Marek Adam Stańkowski – historyk sztuki, autor i współautor publikacji na temat historii Stalowej Woli i regionu, Alina Cuber – instruktor artystyczny i były dyrektor GOK w Bojanowie, od 20 lat prowadząca Teatrzyk „Brzydkie Kaczątko”. W kategorii „animator kultury” nagrody otrzymali Piotr Szpara – śpiewak, dyrygent Chóru „Lasowiacy”, dyrektor GOK w Zaleszanach, znany z sal koncertowych całego kraju; Anna Strusińska – od najmłodszych lat związana z tańcem, członkini ZPiT „Lasowiacy”, prowadząca obecnie ZPiT „Pyszniczanie”; Stanisława Bieńko-Stachyra – polonistka od lat działająca na rzecz upowszechniania literatury i kultury słowa wśród dzieci oraz edukacji muzycznej, od 15 lat prowadząca wraz z Joanną Rybak Warsztaty Poetyckie WERS w stalowowolskiej MBP; Joanna Rybak – związana w MBP popularyzatorka literatury i czytelnictwa oraz muzyki. W kategorii „ochrona i promocja tradycji regionalnych” nagrodzeni zostali: Mieczysław Paruch – dyrygent Orkiestry Dętej MDK w Stalowej Woli i Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz kapeli ZPiT „Lasowiacy”, Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego – od 198 lat kultywująca w gminie Zaleszany zainicjowane przez Dominika Horodyńskiego tradycje „Turków” i straży grobowych; Irena Rybak – wieloletnia dyrektorka GCK w Radomyśl nad Sanem, autorka scenariuszy dla zespołów obrzędowych i książki o tradycjach patriotycznych w Radomyślu nad Sanem. Specjalną nagrodą zarządu powiatu uhonorowany został Jakub Woynarowski – związany obecnie z Krakowem rysownik, grafik, fotograf, filmowiec, autor komiksów, ilustracji prasowych i książkowych, mający w swoim dorobku nie tylko sukcesy na wystawach krajowych i zagranicznych, ale także Paszport POLITYKI w dziedzinie sztuk wizualnych i reprezentowanie Polski na 14. Biennale Architektury w Wenecji.

Artystyczną oprawę uroczystości, w której uczestniczył nieomal komplet publiczności w 800-osobowej sali widowiskowej MDK, w tym roku zapewniła Katarzyna Groniec.(r)

Share.

Comments are closed.