reklama
Dożynki i festiwale – weekendowe wydarzenia w regionie [zapowiedź] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 25 września
reklama

Dożynki i festiwale – weekendowe wydarzenia w regionie [zapowiedź]

0

Poniżej publikujemy listę wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższy weekend w naszym regionie.

Festiwal wina i karpia

Rytwiany. W dniach 19-20 sierpnia w Gospodarstwie Rybackim przy ul. Radziwiłła 21 odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Winiarzy i Karpiarzy. W piątek na godz. 19 zaplanowano spotkanie przy ognisku. W sobotę od 6.30 do 15 miłośnicy moczenia kija będą mieli okazję zmierzyć się w otwartych zawodach wędkarskich. Zapisy pod tel. 509 294 655. W godz. 13-15 chętni będą mogli zwiedzić Winnicę Carolus w Szczece – zaplanowano wyjazd grupowy z miejsca festiwalu. Po uroczystym rozpoczęciu festiwalu w godz. 15-16 będzie można zwiedzić stawy hodowlane. Od 16 do 17 będzie można nauczyć się wędzenia karpia. Na 17 organizatorzy zapraszają na spotkanie „Porozmawiajmy o winie” z Romanem Myśliwcem, a następnie kolejne – „Porozmawiajmy o karpiu” z Mirosławem Kuczyńskim. O 19 wybrane zostaną najlepsze wina festiwalu, a o 20 będzie można posłuchać muzyki na żywo. Ponadto w programie gry i zabawy dla dzieci, degustacja ryb i wina, kiermasz kulinarny, a na nim przysmaki z ryb, wystawa sprzętu winiarskiego i rybackiego, a także mistrzostwa w jeździe na czas na… karpiu.

Don Kichot Wilkonia

Tarnobrzeg. Do 28 sierpnia w Zamku Tarnowskich dostępna jest wystawa prac Józefa Wilkonia. Artysta – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych – zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata – od Centrum Pompidou (1989) poprzez Pałac Królewski w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu i Narodową Galerię Zachęta, po Japonię i Koreę Południową. Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to wydana w 2009 roku „Księga Dżungli”, w 2015 „Pan Tadeusz” i w 2016 „Don Kichote”. Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie życie” została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011.

W podziękowaniu za plony

Nisko. W niedzielę, 21 sierpnia, na terenie obiektów sportowych Miejskiego Klubu Sportowego „Sokół” odbędą się dożynki powiatu niżańskiego. Rozpoczną się one tradycyjnie od mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony w Sanktuarium św. Józefa w Nisku. Po niej korowód dożynkowy przejdzie na stadion miejski w Nisku. Na scenie zaprezentują się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Racławice, dziecięce grupy taneczne i wokalne z terenu gmin, Chór Ulanowski czy lokalne zespoły artystyczne. Gości bawił będzie również Marcin Daniec. Gwiazda wieczoru, zespół „Tulia” wystąpi o godz. 20.00. Podczas dożynek organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji, m.in. wesołe miasteczko, konkursy i różnego rodzaju stoiska.

Grębów. W niedzielę, 21 sierpnia, mieszkańcy gminy będą obchodzić święto plonów. Impreza odbędzie się w amfiteatrze. O godz. 13.30 uczestnicy spotkają się pod Gminnym Centrum Kultury. O godz. 14 odprawiona zostanie uroczysta msza dziękczynna. Po niej o godz. 15 zaplanowano prezentację grup wieńcowych wraz z konkursem na najpiękniejszy wieniec. Następnie wystąpią grupy działające przy GCK, Kapela „Jaśki” oraz Gminna Orkiestra Dęta. Będą również pokazy strażackie, prezentacja przygotowana przez Stowarzyszenie „Gazela”, strefa gastronomiczna, a dla najmłodszych m.in. dmuchańce, malowanie twarzy i konkursy.

Gorzyce. 21 sierpnia za plony podziękują mieszkańcy Gorzyc. Msza dożynkowa odbędzie się w kościele św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli w Gorzycach. Na godz. 12 zaplanowano przejazd drużyn dożynkowych Gorzyce – Motycze Poduchowne – Zalesie Gorzyckie. Od godziny 14 sołtys sołectwa Gorzyce oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach zapraszają na imprezę pn. Świętujemy Dożynki. Dla dzieci będą przygotowane dmuchańce, z których będzie można korzystać bezpłatnie. Organizatorzy zapraszają do udziału w zabawach i konkursach z animatorką, a także do degustacji potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Podczas imprezy będą zbierane fundusze na leczenie małej Poli chorej na SMA.

Nowa Dęba. 21 sierpnia także mieszkańcy gminy Nowa Dębą obchodzić będą święto plonów. Po mszy w koście Matki Bożej Królowej Polski korowód dożynkowy z udziałem mażoretek Diament w Chmielowa przejdzie na na plac Zespołu Placówek Oświatowych. Po występie mażoretek zaplanowano prezentację wieńców i koszy chlebowych. O 16 część artystyczna rozpocznie się występem regionalnych zespołów ludowych. O 17 wystąpi ZPiT „Dębianie”, a o 18 Folk Lady. O 20 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem APROPO. Imprezie towarzyszyć będą atrakcje dla dzieci, degustacje lokalnych potraw oraz zabawy i konkursy rodzinne.

Połaniec. Dożynki gminne odbędą się w niedzielę, 21 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się mszą o godzinie 14 w połanieckim kościele. Po mszy nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego i orkiestry do muszli koncertowej. O 15.30 zaplanowano uroczyste otwarcie dożynek i przekazanie chleba, a następnie prezentację wieńców dożynkowych. O godzinie 16 odbędzie się występ artystyczno-obrzędowy w wykonaniu dzieci i młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. O godzinie 16.45 wystąpi Kapela „Od Połańca”, o 17.30 zespół Połaniecka Nuta z Centrum Kultury i Sztuki. Po występie nastąpi ogłoszenie wyników w konkursie wieńców dożynkowych. Gwiazdą wieczoru będzie popularny zespół disco polo Effect. Koncert zaplanowano o godz. 19.

Wakacje z Ruphertem i Rico
Staszów. 19 sierpnia Staszowski Ośrodek Kultury zaprasza na występ niezastąpionego duetu klaunów. Czeka moc atrakcji, zabawy i uśmiechu. W programie: bańki mydlane, deszcz confetti, prezenty, malowanie włosów, a przede wszystkim dużo tańca. Start o godz. 17 w Parku im. Adama Bienia.

Piknik eksploracyjny
KOPRZYWNICA. III Piknik  „Wakacyjne Poszukiwanie Skarbów” odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia, nad zalewem. Początek godzinna 12. Podczas pikniku prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla chorego na SMA Bartoszka. Organizatorzy zapraszają na dzień pełen wrażeń. O godzinie 18 na zalewem rozpocznie się wykład historyka, Adama Sadeckiego pt. „Sprawa polska w czasie I wojny światowej – kształtowanie się granic II RP”. Na godzinę 18.30 zaplanowano wspólne ognisko z akordeonem.
Ponadto będzie grochówka wojskowa, malowanie twarzy, skręcanie balonów, Policja, Grupa Motocyklowa Pinokia i wojskowa atmosfera. Zaplanowano pokaz sprzętu do eksploracji i szereg konkursów.
Będzie także możliwość przejażdżki zabytkowym motocyklem i łódką po zalewie za symbolicznego „pieniążka” do puszki na rzecz chorego na SMA Bartoszka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.