Dziś wielkie sprzątanie trzech miejscowości. Akcja zostanie przeprowadzona z okazji ważnej rocznicy - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Dziś wielkie sprzątanie trzech miejscowości. Akcja zostanie przeprowadzona z okazji ważnej rocznicy

3

W sobotnie popołudnie społecznicy ze Stowarzyszenia „Dolina Kacanki” zapraszają chętnych do oryginalnego uczczenia 766. rocznicy pierwszej zachowanej wzmianki źródłowej o miejscowości Wiązownica.

Z okazji święta planują przeprowadzić akcję wielkiego sprzątania trzech miejscowości położonych w dolinie rzeki Kacanka: Wiązownicy Dużej, Wiązownicy Małej i Wiązownicy Kolonii. – Historycznie były one niegdyś jedną wsią. Dokładnie 18 kwietnia 1255 roku książę Bolesław Wstydliwy w swoim dyplomie stwierdził, że wybudował w Zawichoście klasztor i szpital dla ubogich, który uposaża we włości i dochody ze wsi Wiązownica. Oznacza to, że nasza miejscowości liczy już bez mała 800 lat. Każdego roku świętujemy tę rocznicę. Pomyśleliśmy, że nikt lepiej nie zadba o naszą okolicę niż my sami. Stąd pomysł na dzisiejsze sprzątanie – mówi Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia „Dolina Kacanki”.

Akcja ma się rozpocząć o godz. 15 obok świetlicy „Jutrzenka” w Wiązownicy-Kolonii. Będzie się odbywać w ramach Operacji Czysta Rzeka. Udział w niej zapowiedziały już m.in. Działające w okolicy koła gospodyń wiejskich.

– Mamy nadzieję, że wolontariusze dopiszą i uda się zrealizować to, co zaplanowaliśmy – dodaje J. Piwowarski.

Fot. Dolina Kacanki

Udostępnij

3 komentarze

Zostaw odpowiedź