Jadachy uczciły 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości [Zdjęcia]

0

„Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie…” – znamienne słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9 listopada 2018 roku nabrały szczególnego znaczenia dla mieszkańców Jadachów (gmina Nowa Dęba), bowiem w tym dniu odbyło się uroczyste odsłonięcie kamienia i tablicy pamiątkowej poświęconej Ojcom Niepodległości i lokalnym bohaterom.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w parafialnym kościele z udziałem pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach
i Ochotniczej Straży Pożarnej, społeczności szkolnej, mieszkańców i licznych gości.

Następnie w patriotycznym marszu udano się do miejsca, gdzie stoi pamiątkowy kamień. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Jako pierwsza głos zabrała prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy Elżbieta Głaz, podkreślając w swym wystąpieniu, iż Niepodległość to wielki dar i dzieło wielu ludzi, między innymi bohaterów z Jadachów i dziś dzięki wspólnej inicjatywie mieszkańców, stowarzyszenia oraz samorządu gminnego powstaje szczególne miejsce zadumy i refleksji, miejsce czci i szacunku, już na zawsze wpisane w historię miejscowości. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon gratulując inicjatywy mieszkańcom i apelując m.in. o pielęgnowanie i troszczenie się o wolność i niepodległość, bowiem nie są one dane raz na zawsze. Kolejnym punktem był akt odsłonięcia kamienia i tablicy pamiątkowej, którego dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy Elżbieta Głaz oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Jadachach Patrycja Kosior. W kolejnym punkcie uroczystości proboszcz parafii ks. Jan Niemiec dokonał aktu poświęcenia pomnika, po czym poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze.

Kolejnym punktem uroczystości było wmurowanie „ Kapsuły czasu” , w której uczniowie tutejszej szkoły zamieścili życzenia dla Polski z okazji „Jej” święta, z nadzieją, że po otworzeniu kapsuły za 100 lat wszystkie życzenia spełnią się.

Na koniec została odśpiewana Rota, i wszyscy udali się do szkoły na patriotyczną wieczornicę przygotowaną przez nauczycieli, dzieci i młodzież.

Podczas wieczornicy prezes stowarzyszenia przekazała założoną z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości „Kronikę dziejów i ważnych wydarzeń z życia Jadachów i ich mieszkańców” najstarszemu mieszkańcowi Jadachów Józefowi Rzepeckiemu. Kronika będzie krążyć wśród mieszkańców, którzy zechcą spisać swoje cenne wspomnienia z życia swojego i miejscowości. Dzięki takiej inicjatywie powstanie cenna pamiątka dla przyszłych pokoleń.

Żródło: Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy, www.ekojadachy.pl

 

Share.

Comments are closed.