Modelarsko-historyczne show u „Sikorskiego”

0

W najbliższy piątek i sobotę (13 i 14 stycznia), w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Hutniczej 17 („przy basenach”) w Stalowej Woli odbędzie się jedna z największych tegorocznych imprez modelarsko-militarno-historycznych w Polsce: Sikorski Model Show `2017.

W tym roku organizatorzy przygotowali wiele wyjątkowych atrakcji, z jakimi w tej części kraju miłośnicy modelarstwa, militariów i historii dotychczas nie mieli do czynienia. Zapowiedzią jednego z hitów tej wielowątkowej imprezy była publikacja w świątecznym wydaniu TN z 22 grudnia, „Wolność w skali 1:6”. Zaprezentowaliśmy w niej dwie niezwykłe osobowości europejskiego świata modelarskiego. Jacek Sułowski i Ryszard Mazurkiewicz zaprezentują część swoich fascynujących kolekcji. Do ZSP-1 przywiozą najprawdopodobniej ok. 200 figur żołnierzy różnych formacji oraz co najmniej kilkanaście modeli sprzętu wojskowego, które będą eksponowane w małej auli szkoły. Takiej ekspozycji w naszej części kraju dotychczas nie zorganizował nikt! Bardzo możliwe, że uda się ją w ZSP-1 w Stalowej Woli zatrzymać na kilka kolejnych tygodni, co umożliwi jej zwiedzenie tym, którzy nie będą mogli z różnych powodów zobaczyć jej w piątek lub sobotę.

W tym czasie duża aula ZSP-1 będzie miejscem podstawowej imprezy „SMS”, czyli 5. Ogólnopolskiego Konkursu Modelarskiego. W piątek od godz. 12 do 22 odbędzie się jego część czysto konkursowa, połączona z pracą jury oceniającego modele, a w sobotę (przyjmowanie modeli trwać będzie od godz. 8 do godz. 11) – mająca już „mniej profesjonalny” charakter część festiwalowa konkursu. Organizatorzy liczą na udział modelarzy z całej Polski i m.in. Czech oraz na prezentację kilku tysięcy modeli samolotów, okrętów, pojazdów wojskowych, budowli, dioram, itp.

Towarzyszyć temu będą giełda modelarska, stoiska licznych wydawnictw, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy prac plastycznych, ekspozycje przygotowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, a także wykłady dla miłośników militariów, historii wojskowości i modelarstwa.

Dzięki życzliwości menedżerów stalowowolskich instytucji związanych z wojskowością oraz firm zbrojeniowych po raz kolejny udało się zapewnić możliwość zaprezentowania eksponatów militarnych. Hitem wystawy będą z pewnością dwa egzemplarze najnowszego sprzętu wojskowego, produkowanego obecnie w Stalowej Woli. Największym będzie niezwykle rzadko prezentowany przez HSW SA publicznie prototyp, będącej dopiero w trakcie badań wojskowych, kołowej armatohaubicy 155 mm „Kryl”. Spółka MISTA, produkująca m.in. kołowe transportery opancerzone, zaprezentuje jedną z kilku wersji swojego transportera „Oncilla”. Ponadto zaprezentują się, ze swoimi eksponatami i sprzętem, stalowowolski Ośrodek Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, prowadzący badania sprzętu nowo opracowywanego przez polski przemysł zbrojeniowy, produkowanego seryjnie oraz np. amunicji z zapasów wojskowych, a także prywatni kolekcjonerzy broni i militariów, grupy rekonstrukcyjne, policja i straż pożarna.

Program imprezy zamieszczamy poniżej. Wstęp na wszystkie części „SMS” – wolny dla każdego!

TYGODNIK NADWIŚLAŃSKI jest medialnym patronem tej niezwykłej imprezy. (r)

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.