Zamknij

Na czym polega outplacement i dlaczego jest tak ważny?

15:00, 29.06.2022 Katarzyna Dudek
Skomentuj

Nowoczesna firma, która konsekwentnie i w przemyślany sposób buduje swój wizerunek atrakcyjnego pracodawcy, nie może sobie pozwolić na zaniedbanie działań z zakresu outplacementu. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym one polegają i dlaczego są takie ważne - zarówno dla zwalnianego pracownika, pracodawcy, jak i osób, które pozostają w firmie.

Outplacement - po co się go stosuje?

Pracodawcy robią dziś wiele, by stworzyć pracownikom atrakcyjne warunki zatrudnienia i zadbać o bezstresowe środowisko pracy. Przyciągają kandydatów wysokimi zarobkami, benefitami, ciekawymi szkoleniami i przyjazną atmosferą. Niestety w rozwoju każdej firmy może zdarzyć się sytuacja, w której trzeba będzie się pożegnać z jednym bądź wieloma pracownikami. Forma tego pożegnania w znaczący sposób wpływa na postrzeganie przedsiębiorstwa jako pracodawcy, zarówno w oczach aktualnych pracowników, jak i przyszłych kandydatów. Dlatego outplacement jest dziś jednym z najważniejszych narzędzi strategii employer brandingowej.

Outplacement i jego rodzaje

Outplacement to cały obszar działań, które firma może podjąć, aby z klasą pożegnać się z pracownikiem i ułatwić mu znalezienie nowej pracy. Działania te dzielimy na outplacement indywidualny, skierowany do pojedynczego pracownika oraz outplacement grupowy, dedykowany grupie zwalnianych osób. Jest jeszcze outplacement mieszany, który ma zastosowanie w przypadku zwolnienia małej grupy osób na podobnych stanowiskach. W ramach outplacementu, firma może zaoferować pracownikom doradztwo psychologiczne, zawodowe oraz szereg szkoleń, ułatwiających znalezienie nowej pracy. Przykładowe sesje z doradcą mogą polegać na:

  • określeniu mocnych i słabych stron pracownika,
  • określeniu celów zawodowych,
  • przygotowaniu profesjonalnego CV lub portfolio,
  • przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych oraz assessment center,
  • pomocy w szukaniu pracy,
  • szkoleniach podnoszących kompetencje lub przekwalifikowujących.

Outplacement - korzyści dla pracownika

Nie można ukrywać, że utrata pracy wiąże się zazwyczaj z ogromnym obciążeniem psychicznym dla pracownika. Pojawia się stres, strach o przyszłość, spadek poczucia własnej wartości, niekiedy poczucie beznadziei czy nawet depresja. Stosując outplacement, firma pokazuje, że mimo rozstania, zależy jej na pracowniku jako osobie i traktowaniu go z szacunkiem. Takie podejście pozwala zniwelować przykre konsekwencje otrzymania wypowiedzenia. Ułatwia także szybsze stanięcie na nogi i znalezienie nowego zatrudnienia.

Outplacement - korzyści dla pracodawcy

Działania z zakresu outplacementu oznaczają, że firma traktuje swoich pracowników podmiotowo, co bardzo korzystnie wpływa na jej wizerunek na rynku pracy oraz wśród partnerów biznesowych i społecznych. Outplacement jest ważnym narzędziem w kampanii employer brandingowej, pozwalającej utrzymać status atrakcyjnego pracodawcy. Pomaga także zniwelować spadek motywacji wśród pozostałych pracowników.

Outplacement - korzyści dla pozostałych pracowników

Wśród osób, które zachowały swoje stanowiska, zwolnienia kolegów często budzą poczucie winy, mogą powodować spadek produktywności oraz być źródłem konfliktów. Działania z zakresu outplacementu mogą niwelować tego typu problemy.

Outplacement - wsparcie zmiany zawodowej https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/outplacement

materiał zewnętrzny

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%