Niebywały sukces! Dwaj nasi uczniowie wymyślili inteligentne lustro i dostali złoty medal na targach wynalazców [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

Niebywały sukces! Dwaj nasi uczniowie wymyślili inteligentne lustro i dostali złoty medal na targach wynalazców [zdjęcia]

1
1 z 5

Bartek Czosnek i Kuba Kosowicz z Technikum Elektronicznego w Połańcu otrzymali złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG 2022. Ich projekt uzyskał również drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „Młody Wynalazca”.

Kuba dopiero od niedawna ma prawo jazdy, a Bartek jest aktualnie w trakcie kursu na nie. Mimo że jako kierowcy doświadczenie mają jeszcze niewielkie, wymyślili urządzenie, które może znacząco poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na międzynarodowych targach INTARG 2022 w Katowicach otrzymali za nie główne trofeum w kategorii open, w której startowały uczelnie, instytuty naukowe i firmy komercyjne z wielu krajów. Wszystkich ich zdeklasowali dwaj uczniowie z Połańca, których merytorycznym opiekunem i promotorem była Beata Zyngier.

Projekt Bartka i Kuby nazywa się „Inteligentne Lustro Drogowe”. Jest systemem który ma wspomagać kierowców podczas korzystania z luster ustawianych w miejscach o ograniczonej widoczności. Głównym ich zadaniem jest eliminacja tak zwanych martwych punktów i ułatwienie poruszania się pojazdem. Niestety, mają one kilka wad, które mogą wpływać na właściwą decyzję kierowców. W słoneczne dni chociażby lustro może odbijać promienie w sposób uniemożliwiający korzystanie z niego. Podobna sytuacja występuje w mgliste dni lub zimą, gdy lustra mogą ulec oblodzeniu lub zeszronieniu. – Nasz system eliminuje te zagrożenia w bardzo prosty sposób. Wokół lustra zainstalowane zostały lampy ostrzegawcze LED, które pełnią funkcję pomocniczą dla kierowców. Cały system opiera się na czujnikach wykrywających pojazdy oraz światłach ostrzegawczych. Po wykryciu pojazdu do lustra wysyłany jest sygnał, który aktywuje LED. Jest to sygnał świetlny, który ostrzeże kierowców i zwróci uwagę na konieczność wzmożenia uwagi. Pomysł na projekt pochodzi od doświadczeń naszych rodziców i przyjaciół. Rozważyliśmy ich opinie podczas jazdy na publicznych drogach i zdecydowaliśmy, aby przyjść z rozwiązaniem, które zmniejszy ryzyko wypadku oraz w wielu przypadkach uratuje życie – opowiadają młodzi wynalazcy.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „TN”

Fot. arch.

1 z 5

Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź