Niżańscy terytorialsi ćwiczyli w Nowej Dębie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Niżańscy terytorialsi ćwiczyli w Nowej Dębie [zdjęcia]

1
1 z 5

Terytorialsi z Niżańskiego Batalionu Lekkiej Piechoty w ubiegłą sobotę ćwiczyli na poligonie w Nowej Dębie z czołgistami z Żurawicy. W ramach wspólnego szkolenia żołnierze z Niska mieli za zadanie prowadzić ubezpieczenie rejonu działania 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy.

Wspólne ćwiczenie żołnierzy z 32 Batalionu Lekkiej piechoty z Niska wraz z żołnierzami 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy rozpoczęło się wcześnie rano w sobotę, 20 lutego, a zakończyło późnym wieczorem. W tym czasie wydzielony pododdział żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady OT współdziałał z „pancerniakami” udzielając im wsparcia podczas działań taktycznych.

Zobacz także:
– Biedronka w Chmielowie już otwarta!

Głównym zadaniem terytorialsów z Niska było ubezpieczenie rejonu wyjściowego batalionu czołgów oraz ubezpieczenie przeprawy przez most towarzyszący. Wykonywane zadania taktyczne odbywały się na terenie
Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Wykonano też rekonesans, który będzie przepustką do kolejnych wspólnych ćwiczeń.

Współdziałanie z żołnierzami 3 PBOT na poligonie w Nowej Dębie było dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ćwiczącymi wojskami oraz przygotowaniem do wzajemnego wspierania się w rejonach odpowiedzialności służbowej w czasie kryzysu i działań bojowych. Należy podkreślić, że głównym zadaniem WOT w czasie wojny jest udzielenie wsparcia wojskom operacyjnym. Deklarujemy swoją gotowość do współpracy i dalszych szkoleń z terytorialsami – powiedział po ćwiczeniu ppłk Rafał Kluz, dowódca 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy.

Zobacz także:
– Nowa Dęba. Kłęby dymu wydobywające się z mieszkania wywołały alarm [wideo][zdjęcia]

To już kolejny test wiedzy i umiejętności taktycznych podkarpackich terytorialsów. Po czterech latach szkolenia żołnierze z Podkarpacia po raz kolejny sprawdzili się we wspólnym praktycznym ćwiczeniu z jednostkami wojsk operacyjnych. W ubiegłym roku w czerwcu na poligonie w Nowej Dębie wydzielony pododdział żołnierzy z Rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty współdziałał z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Zakres zadań obejmował wiedzę i umiejętności, nabyte przez żołnierzy OT w czasie trzyletniego cyklu szkolenia.
***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została
utworzona w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi
pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

Fot. 1 bcz i 3 PBOT

1 z 5
Udostępnij

1 komentarz

  1. Tych plecaków nie mógłby im ktoś przewieźć samochodem? Jak z tymi garbami poruszać się po terenie i jeszcze walczyć?