O książkach dla dzieci, poezji i inspiracji. Debata literacka w Tarnobrzeskim Domu Kultury [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

O książkach dla dzieci, poezji i inspiracji. Debata literacka w Tarnobrzeskim Domu Kultury [zdjęcia]

0
1 z 4

Ich twórczość powstaje z zamiłowania do dzieci, rodzimej przyrody i poezji. W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z udziałem pisarek dziecięcych z okolic. Po ciekawej rozmowie, ogłoszone zostały także wyniki konkursu literackiego. 

To kolejne wydarzenie z cyklu II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Podobnie jak u patrona konkursu, największą inspiracją zaproszonych na spotkanie autorek jest przyroda i zamiłowanie do poezji dziecięcej. Wszystkie pisarki, oprócz inspiracji i wyboru formy literackiej, łączy fakt wydania własnej publikacji. O tym i innych kwestiach związanych z twórczością pisarską z Jolantą Tworek, Kingą Robak i Anną Sułkowską rozmawiała Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Przygotowując projekt festiwalu Jachowicza w Tarnobrzeskim Domu Kultury uświadomiliśmy sobie, że w naszym regionie powstaje sporo literatury dziecięcej, i to chyba nie jest przypadek. Jachowicz, nasz patron, właśnie stąd pochodził, i kto wie, może jego duch gdzieś tutaj krąży – mówiła ze śmiechem podczas spotkania R. Domka.

Zobacz także: 
– Zawichost. Milion za szczepienia. Gmina wygrała konkurs

Debatę rozpoczęło odczytanie zwycięskich wierszy napisane przez uczniów z tarnobrzeskich i okolicznych szkół w konkursie literackim. Odczytali je uczestnicy Młodzieżowego Teatru Amatorskiego funkcjonującego w TDK. Po spotkaniu z lokalnymi pisarkami, Agnieszka Mroczka-Miś z Tarnobrzeskiego Domu Kultury odczytała werdykt komisji w konkursie literackim organizowanym w ramach festiwalu.

Młodzi pisarze, których prace w sposób szczególny nawiązywały do twórczości Stanisława Jachowicza i spełniły warunki konkursu zostały nagrodzone ręcznie robionymi, szklanymi statuetkami Pana Kotka. Prace rozpatrywane były w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria – 7-8 lat, II kategoria wiekowa to uczniowie szkół ponadpodstawowych. Na konkurs spłynęło łącznie 26 prac literackich.

Decyzją komisji konkursowej zwycięzcą I kategorii I został Piotr Dzierzkowski z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej za pracę pod tytułem „Pokora”. W II kategorii wiekowej statuetka została przyznana Julii Kędzi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie za wierszyk pt. „Chory Ząbek”. W tej samej kategorii wiekowej statuetka trafiła do Julii Teter z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu za pracę pt. „Chory Kotek”.

Decyzją komisji nagrody trafiły w ręce: I kategoria wiekowa: Mai Czajki ze Szkoły Podstawowej numer 9 za wiersz pt. „Skutki pandemii”, Wiktorii Kuraś z Publicznej Katolickiej Szkoły w Tarnobrzegu za pracę pt. „Puszek z lasu”, Amelii Kasprowicz z Publicznej Katolickiej Szkoły w Tarnobrzegu za wiersz pt. „Błękitny Ptaszek”.

W II kategorii wiekowej nagrody otrzymali: Julia Justyna z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu za wiersz pt. „Rozdzieleni kochankowie”, Karol Walasek również z ISLO w Tarnobrzegu za pracę „O tym, jak Kotek Psotek przekonał się o szkodliwości palenia na własnej sierści” i Maciej Walewski z ISLO w Tarnobrzegu za wiersz pt. „Lekko nie będzie”.

Wyróżnienia w I kategorii wiekowej trafiły do Oliwii Piwińskiej z ZSS „Małego Księcia” za pracę pt. „Pszczoła i Motyl”, w II kategorii wyróżnienia otrzymała Roksana Dziura z 1SLO w Tarnobrzegu za wiersz pt. „Jacuś w dobie pandemii” oraz Mateusz Czarkowski z ISLO w Tarnobrzegu za swój wierszyk „O pilotku”.

Zobacz galerię – 26 zdjęć

 

1 z 4

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.