W 2023 roku szykowana jest zmiana w prawie budowlanym. Zgodnie z nią domy modułowe jednorodzinne na własny użytek, niezależnie od metrażu będą mogły powstawać na tzw. zgłoszenie. Na razie jednak przepisy nie weszły jeszcze w życie. Warto więc dowiedzieć się, kiedy można wybudować dom modułowy na zgłoszenie. Czy warto zdecydować się na dom modułowy zamiast tradycyjnego budownictwa?
Zmiany w prawie budowlanym a aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące budowy domów jednorodzinnych, w tym modułowych
W pierwszym kwartale 2023 r. szykowane jest wejście w życie zmiany w prawie budowlanym według którego niezależnie od metrażu będzie można postawić na działce budowlanej na tzw. zgłoszenie dom jednorodzinny do dwóch kondygnacji. Oczywiście warunkiem możliwości postawienia takiego domu będzie to, że będzie to dom na własny użytek. Według przepisów, które weszły w życie w 2021 r. i jak na razie nadal obowiązują, można postawić na działce budowlanej dom jednorodzinny na własny użytek o powierzchni zabudowy do 70 m2 i do dwóch kondygnacji. Dotyczy to w takim samym stopniu domów budowanych w technologii tradycyjnej, jak i domów modułowych. Bardzo ciekawym wyborem są domy modułowe o konstrukcji stalowej. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej.
Czy warto zdecydować się na budowę domu modułowego o konstrukcji stalowej?
Jeżeli inwestorowi zależy na tym, by budynek czy to na zgłoszenie, czy w ramach pozwolenia na budowę powstał w jak najkrótszym czasie, to technologia domów modułowych o konstrukcji stalowej jest bardzo dobrym wyborem. Warto wiedzieć, że są one odporne na huraganowe wiatry, bo właśnie taką konstrukcję stosuje się w USA i Kanadzie. W fabryce może powstać dom w 90%. Tworzona jest w niej nie tylko konstrukcja, ale i podłogi, stropy, czy ściany wraz z oknami. Co więcej mogą być nawet zamontowane sanitariaty. Przed posadowieniem budynku modułowego konieczne jest jednak wykonanie fundamentów. Zatem nie obejdzie się w tym przypadku bez tradycyjnych prac ziemnych. Niemniej jednak wszystkie inne prace nie są uzależnione od pogody i przygotowany dom modułowy może być zamontowany na placu budowy niezależnie od pory roku. Przy odpowiednim tempie prac do takiego domu można wprowadzić się nawet po kilku miesiącach. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bryła takiego budynku jest niezwykle, prosta, minimalistyczna, a przez to nowoczesna. Można też go dowolnie wykończyć, według własnego uznania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz