W poniższym tekście odpowiemy na pytania, czy zakłady bukmacherskie bez ryzyka są bezpieczne oraz kiedy zakłady sportowe bez ryzyka są korzystną dla gracza opcją.
Wraz z dynamicznym rozwojem branży bukmacherskiej w Polsce pojawiło się wielu polskich i zagranicznych operatorów, a co za tym idzie powstała atmosfera zdrowej konkurencji, z korzyścią dla użytkowników, których regularnie przybywa. Bukmacherzy prześcigają się w wymyślaniu bonusów powitalnych, programów lojalnościowych i innych promocji, zarówno dla nowych, jak i stałych i powracających graczy. Jednym z najpopularniejszych i najkorzystniejszych bonusów na start jest tak zwany zakład bez ryzyka, czyli cashback. Czy legalne zakłady bukmacherskie bez ryzyka są korzystne i bezpieczne?
W Polsce działa legalnie ponad 20 bukmacherów oferujących zakłady wzajemne. O ich legalności świadczy licencja przyznawana przez Ministra Finansów. Każdy z nich ma w swojej ofercie jakiś rodzaj promocji powitalnej dla nowych graczy. Jedną z najpopularniejszych z nich jest tak zwany zakład bez ryzyka, czyli cashback, dostępny u takich bukmacherów, jak między innymi Fortuna, STS, Betclic, Betfan czy PZBuk.
Zakład bukmacherski bez ryzyka to zakład, w przypadku którego mimo ewentualnej przegranej, postawiona stawka jest zwracana graczowi, który odzyskuje zainwestowane środki mimo błędnego obstawienia wyniku wydarzenia. Cashback oznacza w języku angielskim właśnie zwrot pieniędzy. W zależności od regulaminu danej promocji, pieniądze są zwracane do głównego depozytu lub na konto bonusowe użytkownika. Promocja na zakłady sportowe bez ryzyka pojawia się u bukmacherów nie tylko w formie bonusu powitalnego, ale też jako opcja dla stałych i powracających klientów. Wszystko zależy od polityki bonusowej konkretnego operatora.
Promocja na zakłady sportowe bez ryzyka wygląda nieco inaczej u różnych bukmacherów, jako że każdy z nich tworzy autorskie regulaminy oferowanych bonusów. O wysokości ewentualnego cashbacku decyduje więc konkretny bukmacher, który określa także jego limit i podaje go do wiadomości użytkowników. Warto korzystać wyłącznie z oferty firm działających w Polsce legalnie (pełna lista jest tu https://www.podatki.gov.pl/pozostale-podatki/gry-hazardowe/zaklady-wzajemne-i-gry-hazardowe-przez-internet/), na podstawie zezwolenia otrzymanego od Ministra Finansów, bo daje to gwarancję profesjonalizmu operatora, bezpiecznej gry, a także zabezpieczenia danych osobowych, płatności i naszych środków finansowych.
Aby aktywować bonus powitalny w postaci zakładu bez ryzyka, u niektórych bukmacherów wystarczy się zarejestrować i aktywuje się on automatycznie, u innych natomiast wymagane jest zaznaczenie odpowiedniego pola w trakcie procesu zakładania konta lub wpisanie konkretnego kodu promocyjnego. Dlatego zawsze warto zapoznać się z regulaminem. Jeśli chodzi o same zasady wykorzystania takiego zakładu bez ryzyka, też mogą się one różnić. Wymagany może być tutaj konkretny rodzaj zakładu, na przykład pojedynczy – z jednym zdarzeniem lub akumulowany – z wieloma, narzucona jest też zwykle minimalna stawka. Często wymogiem jest też określony minimalny kurs danego wydarzenia lub całego kuponu. Z cashbacku wykluczone są niejednokrotnie konkretne rodzaje zakładów, np. na sporty wirtualne. Jeśli gracz chce skutecznie skorzystać z promocji, musi się z nią najpierw zapoznać. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie bez ryzyka.
Po nowelizacji ustawy o grach hazardowych, której nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku, każdy legalny bukmacher działający na terenie naszego kraju jest zobowiązany pobierać z każdego zakładu podatek od obrotu w wysokości 12%. Podatek ten obowiązuje też w przypadku cashbacku, czyli gracz obstawiający za stawkę 100zł, otrzyma z powrotem 88zł. Każdy bukmacher informuje użytkowników, gdzie i w jaki sposób zwracane są środki postawione w zakładzie bez ryzyka, w przypadku jego błędnego wytypowania.
Zwykle są dwie możliwości – pieniądze wracają do głównego depozytu, jak u Fortuny, STS i Betfan, lub na konto bonusowe gracza. W pierwszym przypadku to użytkownik decyduje, czy wypłacić odzyskane środki, czy też grać nimi dalej. W przypadku odzyskania cashbacku na konto bonusowe, możemy za ich pomocą wyłącznie obstawiać kolejne zakłady, wypłacić nie. Zdarza się, że promocja na zakłady bukmacherskie bez ryzyka może być ograniczona czasowo i trzeba z niej skorzystać w określonym przez bukmachera terminie, np. 30 dni.
Zakład bez ryzyka – cashback i darmowy zakład – freebet, to dwa różne pojęcia brane często błędnie za synonimy. Podstawowa różnica między nimi to wkład własny użytkownika. Zakłady bukmacherskie bez ryzyka wymagają wpłaty środków na konto gracza, a więc bez inwestycji ze strony użytkownika promocja zwyczajnie nie zadziała. Natomiast zakład darmowy to rodzaj bonusu bez konieczności wpłacania depozytu, który pokrywa bukmacher.
Okazuje się więc, że promocja w postaci bonusu powitalnego na start – zakład bez ryzyka – naprawdę działa i jest bezpieczna, pod warunkiem korzystania z niej wyłącznie u legalnych bukmacherów, posiadających zezwolenie na prowadzenie zakładów wzajemnych od Ministra Finansów. Warto zapoznać się z jej regulaminem u każdego z operatorów, którzy ją oferują, tak aby wybrać najkorzystniejszą i najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb opcję.
Artykuł został przygotowany przy wsparciu Dawida Żurawskiego, doświadczonego eksperta zespołu Probukmacher.pl, który obejmuje legalne zakłady sportowe w Polsce.
Pamiętaj, że zakłady bukmacherskie są przeznaczone dla osób pełnoletnich i grożą utratą pieniędzy. Każdy podmiot świadczący takie usługi musi posiadać stosowną licencję Ministerstwa Finansów. Bez niej gra jest nielegalna i może grozić konsekwencjami prawnymi.