Trądzik to uciążliwa choroba skóry, która wbrew obiegowej opinii, nie jest wcale dolegliwością spotykającą wyłącznie nastolatków. Może pojawić się w każdym wieku i przybrać różną formę. Każda z nich charakteryzuje się innymi objawami i czasami trudno je odróżnić. Jak je rozpoznać? Czym się różni trądzik pospolity od bliznowatego, a czym od różowatego? Zobacz!
Trądzik to choroba skóry, która ma skłonność do powracania. Główną jej przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Kiedy kanaliki prowadzące do gruczołów zapychają się przez nadmiar łoju i zrogowaciały naskórek, na powierzchni skóry powstają wykwity o niezapalnym charakterze. Jednak są one doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii, które z czasem mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Wówczas trądzik może przybierać różną postać.
Najczęściej występuje trądzik pospolity, nazywany często młodzieńczym, za który odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Trądzik pospolity zwykle ustępuje samoistnie, co nie oznacza, że możesz potraktować go po macoszemu i zrezygnować z właściwej pielęgnacji cery. Wręcz przeciwnie. Skóra z trądzikiem pospolitym wymaga oczyszczania delikatnymi kosmetykami bez mydła i alkoholu, regularnego nawilżania oraz stosowania kosmetyków matujących, ograniczających nadmierną produkcję sebum. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian warto poprosić o pomoc lekarza, który dobierze odpowiednie leki hamujące rozwój trądziku.
Trądzik pospolity może przybierać różną formę. Niekiedy charakteryzują go jedynie zaskórniki bez zmian zapalnych w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, innym razem może mieć postać cyst wypełnionych ropą. Wyróżnia się jeszcze trądzik grudkowo-krostkowy oraz piorunujący, który jest najtrudniejszy do wyleczenia i wymaga pomocy lekarza.
Bez wątpienia trądzik to trudne do wyleczenia schorzenie dermatologiczne. Warto więc wiedzieć, ja odróżnić poszczególne rodzaje trądziku. Od rodzaju wykwitów zależy bowiem, jak będzie wyglądała Twoja pielęgnacja, a jak leczenie schorzenia.
Wyróżnia się jeszcze:
Trądzik ropowiczy – o ciężkim przebiegu, który charakteryzuje się czerwonymi, ropnymi zmianami na skórze twarzy, klatki piersiowej i ramion. Ten rodzaj wykwitów jest bardzo bolesny i może pozostawiać trwałe blizny.
Trądzik skupiony – ropne krosty na plecach, pośladkach i twarzy, które mogą zlewać się między sobą i powodować powstawanie blizn. Ten rodzaj schorzenia najczęściej dotyka mężczyzn w różnym wieku.
Trądzik bliznowaty – wykwity swoją strukturą przypominają duże blizny, wyraźnie odznaczające się kolorem od zdrowej skóry. Wywoływany jest zwykle podrażnieniami, np. przy goleniu.
Trądzik różowaty – występuje przeważnie u kobiet, a jego cechą charakterystyczną w fazie początkowej jest zaczerwienienie i uporczywy świąd skóry, niekiedy połączony też z pieczeniem.
Trądzik wywołany – powstaje na skutek kontaktu skóry z substancją drażniącą, np. z lekami czy kosmetykami. Spowodowany jest nadreaktywnością mieszków włosowych na lanolinę czy parafinę lub oleje roślinne zawarte w kosmetykach.
Pamiętaj, że trądzik to schorzenie, które warto leczyć pod okiem lekarza i doświadczonego kosmetologa. Warto stosować domowe sposoby łagodzące jego objawy oraz kosmetyki wyciszające stan zapalny. Jednak o szczegółowym leczeniu trądziku zawsze powinien zdecydować lekarz dermatolog.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz