Zamknij

Windykacja faktur

art. sponsorowany + 14:42, 23.05.2023 Aktualizacja: 08:39, 03.08.2023
pixabay pixabay

Windykacja faktur to wszelkie podejmowane w granicach prawa czynności, których celem jest odzyskanie zaległych należności. Jakie działania można podjąć? Jakie rodzaje windykacji można wyróżnić?  

Co to jest windykacja faktur? 

Windykacja faktur, a precyzyjnie mówiąc windykacja zaległych należności z faktur to ogół czynności podejmowanych w celu odzyskania długu. Windykację można rozpocząć w zasadzie w dniu następującym po dacie, w której faktura powinna być uregulowana. Należy przy tym pamiętać, że opóźnienie może wynikać z przeoczenia terminu płatności, ale też może być działaniem celowym i wynikać z np. problemów finansowych dłużnika. Dlatego też ważne jest dostosowanie narzędzi w toku prowadzonej windykacji. 

Jak prowadzić windykację z faktur? 

Windykację należności można prowadzić samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy, czyli firmy windykacyjnej. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku podejmowane działania są niemal identyczne działania. Czym zatem różnią się te dwa sposoby odzyskiwania należności? 

Przede wszystkim należy podkreślić, że windykacja podejmowana przez firmę windykacyjną jest prowadzona przez zespół specjalistów. Prawnicy, windykatorzy, analitycy finansowi nie tylko lepiej potrafią przeanalizować daną sytuację, ale też bazując na zebranym doświadczeniu dobiorą optymalne narzędzia. Współpraca z firmą windykacyjną to także oszczędność czasu, ale i wymierne oszczędności – delegując obowiązki związane z odzyskiwaniem zaległych należności należy liczyć się ze stworzeniem osobnego stanowiska pracy lub z zapłatą dodatkowego wynagrodzenia pracownikowi, który będzie dokonywał stosownych czynności.  

Podejmowanie działań przez firmę windykacyjną przez wielu dłużników jest także traktowane znacznie poważniej niż samodzielna windykacja przez wierzyciela. Tym samym zwiększają się szanse na szybkie odzyskanie długu.  

Rodzaje windykacji – jakie działania można podjąć? 

W ramach windykacji, zarówno podejmowanej samodzielnie, jak i z pomocą firmy windykacyjnej, możesz podjąć szereg działań. Najogólniej rzecz ujmując możesz podzielić je na: 

  • windykację miękką,  
  • windykację twardą. 

Do windykacji miękkiej zalicza się wszystkie te działania, które w sposób polubowny zmierzają do odzyskania należności. Będą to m.in. telefony z przypomnieniem o upływającym terminie płatności, maile z upomnieniami, listowne wezwania do zapłaty, a także próby negocjacji np. dotyczące rozłożenia na raty spłaty długu. W ramach windykacji twardej możesz zaś zgłosić dłużnika do rejestrów dłużników lub złożyć pozew o wydanie nakazu zapłaty. 

Windykację można podzielić także na: 

  • windykację polubowną, 
  • windykację sądową, 
  • windykację egzekucyjną. 

Windykacja polubowna obejmuje działania podejmowane samodzielnie lub z pomocą firmy windykacyjnej w celu odzyskania należności. Jeżeli złożony zostanie pozew o wydanie nakazu zapłaty, wszczynana jest windykacja sądowa. Po nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności, rozpocząć można zaś windykację egzekucyjną z pomocą komornika. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%