Zamknij

Czy kredyt ma wpływ na wysokość alimentów?

. + 08:50, 11.07.2023 Aktualizacja: 08:51, 11.07.2023
Skomentuj

Alimenty to jedno z najpowszechniejszych świadczeń pieniężnych, które przy okazji wywołuje ogromne emocje wśród obu stron - zarówno osoby wpłacającej je, jak i pobierającej. Jedną z istotniejszych kwestii, która jest poruszana na etapie wyliczania wymiaru alimentacyjnego jest potencjalny wpływ kredytu na wysokość. Czy zatem kredyt gotówkowy lub hipoteczny będzie miał wpływ na wysokość alimentów?

Od czego zależy wysokość alimentów?

Na samym wstępie warto zwrócić uwagę, że nie istnieje coś takiego, jak oficjalny taryfikator alimentacyjny. Inicjatorem wniosku o przyznanie alimentów w określonej wysokości jest prawny opiekun dziecka, który przejmuje nad nim opiekę. Inną kwestią jest natomiast, czy sąd w istocie przychyli się do tego wniosku. Sprawy alimentacyjne zawsze są niezmiernie skomplikowane, a wynika to z indywidualnego podejścia do tematu. Sytuacja finansowa każdego z nas jest nieco inna, podobnie jak potrzeby dziecka. Przykładowo inaczej będzie wyglądać wysokość alimentów przeznaczonych na dziecko niepełnosprawne, inaczej natomiast na dziecko samodzielne. Najważniejszym kryterium, którym bardzo często sugeruje się sąd, jest postulat równej stopy życiowej. Oznacza to, że obie strony powinny mieć bardzo podobny standard życia. 

Dwie kwestie, które są poruszane przy ustalaniu wysokości alimentów

W procesie ustalania wysokości alimentów zasadniczo liczą się dwie sprawy:

Ile pieniędzy jest niezbędne uprawnionemu do życia,

Ile osoba zobowiązana do złożenia świadczeń jest w stanie miesięcznie płacić.

Pierwszy obszar to przybliżona wartość wszystkich wydatków związanych z edukacją, wyżywieniem, zapewnieniem ubrań, środków higienicznych, dojazdów, a także potencjalnych wyjazdów rekreacyjnych. Druga kwestia to możliwości świadczenia określonej kwoty pieniędzy przez osobę, która jest zobowiązania do płacenia alimentów. I nie mówimy tu o faktycznych zarobkach, a o możliwościach do osiągania dochodu. Osoba zobowiązana do płacenia alimentów jest zobowiązana do przedstawienia swojej umowy o pracę, deklaracji podatkowej, przedstawienia dowodu swojego wykształcenia i innych predyspozycji. Ja więc widać, wiele kwestii wpływa na ostateczną wartość zasądzonych alimentów. 

Kredyt a alimenty - czy istnieje powiązanie?

Kredyt jako taki może mieć wpływ na wysokość zasądzonych alimentów. Wprawdzie nie ma żadnej podstawy prawnej, która potwierdza tę tezę, jednak spoglądając na historyczne sytuacje, sąd często przychyla się do wniosku o obniżenie wymiar alimentów miesięcznych, argumentując decyzję właśnie zaciągniętym kredytem lub pożyczką. Oczywiście nie możemy tego traktować jako regułę. Zdarzają się sytuacje, w których sąd utrzymuje wartość alimentów, stosując zasadę, zgodnie z którą dziecko jest najważniejsze i to jemu w pierwszej kolejności powinniśmy finansować odpowiednią jakość życia. Warto również podkreślić, że sama wielkość kredytu i miesięcznej raty nie będzie miała wpływu na to, czy wartość alimentów zostanie w jakikolwiek sposób zredukowana. Reasumując, kredyt może mieć wpływ na obniżenie alimentów, ale zależy to od decyzji sądu i naszej indywidualnej sytuacji. 

 Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria adwokacka - https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-rodzinne/alimenty 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%