Zamknij

Wykonujemy zadania budowlane za pomocą szlifierki kątowej

art. sponsorowany + 10:26, 22.08.2023 Aktualizacja: 10:34, 22.08.2023

Potrzebujesz przyciąć beton lub cegłę? A może płytki ceramiczne lub płyty granitowe? Większość zadań dotyczących cięcia materiałów budowlanych można rozwiązać za pomocą szlifierki kątowej i tarczy diamentowej do szlifierki kątowej. W tym artykule przejrzymy się różnym rodzajom szlifierek kątowych, porozmawiamy o ich zaletach i nauczymy się wybierać odpowiedni sprzęt w zależności od zadań, które mamy do rozwiązania.

Dobór szlifierki kątowej

Na półkach każdego sklepu z elektronarzędziami możemy zobaczyć wiele różnych szlifierek kątowych, które różnią się marką, rozmiarem i wieloma dodatkowymi funkcjami. Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest wielkość instalowanej tarczy diamentowej do szlifierki, ponieważ od tego zależy głębokość, na jaką możemy ciąć materiał. Najbardziej popularne wśród rzemieślników są szlifierki kątowe 125 i 230 mm, a więc porozmawiajmy o nich.

Szlifierka kątowa 125 mm

Te szlifierki kątowe są bardzo kompaktowe, mobilne i lekkie. Kolejną zaletą jest niska cena tarczy diamentowej do szlifierki. Dzięki takim szlifierkom kątowym możemy ciąć materiał na głębokość 30-35 mm, co jest raczej wadą, ponieważ w niektórych przypadkach ta głębokość cięcia nie jest dla nas wystarczająca. Wszystkie szlifierki kątowe różnią się konstrukcją, drobnymi dodatkowymi funkcjami, a jednocześnie bardziej istotnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę:

Moc. Rozrzut mocy tego urządzenia elektrycznego jest ość istotny, ponieważ występują od 0,8 kW do prawie 2 kW. Zatem jeśli do obróbki płytek ceramicznych wystarczy nam mocy 0,8 kW, wówczas obróbka betonu jest bardziej trudnym procesem i zaleca się posiadanie szlifierki kątowej o mocy 1,4 kW i wyżej.

Prędkość obrotowa wrzeciona. Większość producentów osprzętu diamentowego zaleca stosowanie tarcz diamentowych do szlifierki przy liniowej prędkości obrotowej 80 m/s. Prędkość tę osiąga się na szlifierce kątowej z prędkością obrotową około 11000 - 12000 obrotów na minutę. Zmniejszenie prędkości obrotowej może prowadzić do pogorszenia skrawalności materiału.

Zasilanie. Obecnie elektryczne urządzenia akumulatorowe są coraz bardziej popularne, ale warto pamiętać, że urządzenia sieciowe ma większą moc, niż urządzenia akumulatorowe. Oprócz mocy ważnym czynnikiem jest cena. Tani sprzęt akumulatorowy nie będzie w stanie poradzić sobie z zadaniami również jakościowo jako najtańszy sprzęt sieciowy, a baterie będą się szybko rozładowywać.

Uwzględniając powyższe, staje się jasne, że najlepszym rozwiązaniem do wykonywania płytkich cięć będzie sieciowa szlifierka kątowa o mocy 1,4 kW i wyższej oraz prędkości obrotowej wału co najmniej 11 000 obr./min. Za pomocą takiego urządzenia możesz ciąć dowolny materiał budowlany, najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią tarczę diamentową do szlifierki.

Szlifierka kątowa 230 mm

Ten rodzaj szlifierki kątowej jest najpopularniejszy wśród rzemieślników, a ich udział w całkowitej liczbie szlifierek kątowych wynosi 60%. Ta popularność wynika z głębokości cięcia 65-70 mm, dzięki czemu można wykonać wiele prac demontażowych i innych. Wybierając szlifierki kątowe 230 mm, ważne jest, aby zwrócić uwagę na 2 parametry:

Moc. Podobnie jak w przypadku szlifierek kątowych 125 mm, tutaj musisz wybierać mocniejsze egzemplarze. Od 2 kW i więcej. Ogólnie rzecz biorąc, moc tych szlifierek kątowych może osiągnąć prawie 3 kW.

Obroty. Wcześniej wspomnieliśmy już, że dla dobrej i stabilnej pracy osprzętu diamentowego wymagana jest liniowa prędkość obrotowa 80 m/s. W przypadku średnicy tarczy 230 mm taka prędkość liniowa jest osiągana przy 6500 obr./min.

Istnieje wiele innych mniej ważnych parametrów, które mogą jednak dodać komfortu pracy. Do takich parametrów możemy zaliczyć obecność regulacji obrotów, szybkie zatrzymanie wrzeciona szlifierki kątowej, system równoważenia tarczy podczas pracy i wiele innych. Najbardziej jednak, na pracę szlifierki kątowej wpływa właśnie moc, obroty i odpowiednio dobrana diamentowa tarcza 230 mm.

Porozmawiajmy teraz o zadaniach budowlanych, które można wykonać za pomocą szlifierki kątowej i tarczy diamentowej do szlifierki.

Wykonywane zadania

Ponieważ analizujemy 2 rodzaje szlifierek kątowych, zbadajmy, jakie zadania możemy wykonać na obu średnicach.

Operacje na szlifierce kątowej 125 mm

Bruzdowanie pod okablowanie. Zgrubna operacja, wykonywana w celu ułożenia kabli w ścianie.

Przycinanie materiałów okładzinowych. Do takich materiałów zaliczamy ceramikę, gres, granit, marmur, piaskowiec i inne materiały, które będą używane do okładzin wewnętrznych lub zewnętrznych. Jest to operacja wykończeniowa, która wymaga wyspecjalizowanych tarcz.

Zgrubne przycinanie. Chodzi tutaj o niewielkie nakłady pracy, a materiałem budowlanym występuje beton, cegła, płyty chodnikowe i inne materiały, w których będzie wystarczająca głębokość cięcia 30-35 mm.

Operacje na szlifierce kątowej 230 mm

Cięcie bruzd pod komunikację. Dzięki głębokości cięcia 60-70 mm, staje się możliwe bruzdowanie dla różnego rodzaju rur.

Cięcie i poszerzanie otworów. Obejmuje to otwory na drzwi, okna i inne.

Prace demontażowe. Zakres prac demontażowych jest bardzo duży — usuwanie zworek, cokołów, bloków i innych elementów.

Cięcie elementów nawierzchni dróg. Elementy nawierzchni dróg obejmują zarówno asfalt, jak i krawężniki i kostkę brukową.

Cięcie materiałów okładzinowych. Dzięki szlifierce kątowej 230 mm możemy przeciąć cegłę ogniotrwałą do kominków i pieców, cegłę licową, piaskowiec i inne grube elementy, których nie można przeciąć szlifierką kątową 125 mm.

Ogólnie rzecz biorąc, zakres zadań wykonywanych za pomocą szlifierki kątowej jest znacznie szerszy, a tutaj opisano tylko najważniejsze. 

Wnioski

Jak widać, za pomocą odpowiednio dobranej szlifierki kątowej można wykonać szeroki zakres operacji budowlanych. Niektóre z nich są wykończeniowe i wymagają doboru specjalistycznej tarczy z drobnym diamentem, podczas gdy inne są zgrubne, a więc wymagania do tarczy diamentowej są znacznie niższe.

 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%