Zamknij

Kontrolna lista wynajmu – jak odpowiedzialnie wynająć mieszkanie w Polsce

Artykuł Sponsorowany + 14:57, 22.12.2023 Aktualizacja: 14:58, 22.12.2023

Jako odpowiedzialny najemca z pewnością zależy Ci na tym, by dopilnować wszelkich formalności w związku z wynajmem nowego mieszkania. To bardzo dobry krok w stronę samodzielności i spokojnego życia w nowym miejscu. Jeśli odpowiednio dopilnujesz wszystkich ważnych obowiązków przy podpisywaniu umowy i odbiorze mieszkania, będziesz mógł spać spokojnie, bez obaw o oszustwo i naciąganie na jakiekolwiek dodatkowe koszty.

W dzisiejszym wpisie wspólnie sprawdzimy, jakich formalności dopilnować przed podpisaniem umowy o wynajem mieszkania w Polsce. Eksperci rynku wynajmu Rentola przygotowali dla Ciebie listę kontrolną, na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie w naszym kraju.

Gdzie szukać mieszkania na wynajem

Pierwszym etapem prowadzącym do wynajęcia swojego nowego mieszkania będzie znalezienie odpowiedniej oferty lokum. Możesz szukać ich lokalnie lub wygodnie przez internet. W sieci działają przeróżne porównywarki cen i portale z ogłoszeniami. Jak donoszą eksperci rynku nieruchomości, popularna polska platforma z ogłoszeniami mieszkań i domów na wynajem Rentola Poland to nowa konkurencja dla innych popularnych witryn. W odróżnieniu od konkurencji pozwala filtrować oferty z podziałem na miasto, cenę, wysokość czynszu, ilość pokoi, łazienek i innych ważnych cech nieruchomości.

Rentola to innowacja rynku wynajmu nieruchomości. W spisie jej ofert na ten moment znajduje się ponad 27,000 ogłoszeń z całej Polski. W samej Warszawie do dyspozycji internautów jest niespełna 10,000 ofert. Sam porównaj jej możliwości w stosunku do innych popularnych serwisów z ogłoszeniami mieszkań.

Lista kontrolna wynajmu – o co zadbać przed podpisaniem umowy?

Mając na oku konkretną ofertę, warto umówić się z właścicielem na oględziny i umówienie szczegółów najmu. Na taką okoliczność warto przygotować sobie listę ważnych informacji, o które dopytasz i poruszysz ich temat.

Umowa najmu – to podstawowy dokument, na podstawie którego będziesz wynajmować mieszkanie. Jeśli właściciel nie chce podpisać z Tobą takiej umowy, to warto dopytać dlaczego. Eksperci nie zalecają wynajmu bez wcześniejszego posiadania kompletnej umowy z odpowiednimi zapisami i zabezpieczeniami.

Protokół zdawczo-odbiorczy – przed zamieszkaniem w nowym lokum należy skrupulatnie wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy. Przed przekazaniem kluczy sprawdź wszystkie liczniki energii i wody oraz zanotuj wszelkie uwagi dotyczące wyposażenia lub wnętrza lokalu. Na tej podstawie będziesz mógł zachować kaucję lub uchylić się od dodatkowych opłat w momencie opuszczania mieszkania na koniec okresu najmu.

Kaucja – jeśli kaucja wchodzi w grę to dopilnuj, by otrzymać potwierdzenie jej wpłaty. Powinno zawierać datę zapłaty i kwotę oraz podpisy obu stron. Dzięki temu będziesz mieć fizyczne potwierdzenie, że uiściłeś kwotę i należy Ci się jej zwrot po zakończeniu najmu.

Polisa ubezpieczeniowa – w wynajmowanym mieszkaniu warto zastosować ubezpieczenie i polisę, która odpowiednio zabezpieczy Twój interes w przypadku zdarzeń losowych. W razie pożaru, powodzi, wichury lub innych nieprzewidzianych wypadków nie będziesz musiał ponosić odpowiedzialności za lokal. Ze statystyk wynika, że tylko 50% Polaków zabezpiecza swoje mieszkania na wypadek zdarzeń losowych. To niepokojące, bo składka ubezpieczenia zazwyczaj jest niewielka.

Dokumentacja techniczna – koniecznie poproś właściciela o dostarczenie Ci wszelkich instrukcji dotyczących wyposażenia mieszkania, układów elektrycznych itp. Dzięki temu będziesz mógł prowadzić bezpieczne prace bez ryzyka uszkodzenia rur, kabli i tak dalej.

Inwentaryzacja mieszkania – chcąc pozostać bezpiecznym w stu procentach, możesz poprosić o spis wszelkiego wyposażenia mieszkania. Taki dokument może ułatwić ewentualne późniejsze roszczenia lub zawiadomienia o szkodach.

Jeśli dopilnujesz wszystkich powyższych formalności, bezpiecznie wynajmiesz mieszkanie bez żadnego problemu. Koniecznie zadbaj o te sprawy, by po kilku latach spokojnie opuścić miejsce zamieszkania i nie martwić się konfliktami i sporami.

Dlaczego warto dopilnować formalności przy wynajmie mieszkania?

Wynajem bez umowy nie daje Ci żadnej gwarancji bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Dbałość o kwestie formalne przy wynajmowaniu mieszkania jest ważna, a wręcz obowiązkowa zarówno dla Polaków i obcokrajowców poszukujących swojego miejsca do życia.

Sprawdź, co dają formalności związane z wynajmem mieszkania:

  • Gwarancja bezpieczeństwa finansowego – na przykład umowa wynajmu gwarantuje Ci stałą składkę czynszu i odstępnego. W jej treści są zawarte wszelkie informacje o warunkach zwrotu kaucji i innych tego typu kwestiach.
  • Określenie obowiązków stron – zapisy formalne pozwalają wyciągać konsekwencje z ustalonych obowiązków stron. To cenne zabezpieczenie rano dla najemcy i właściciela nieruchomości.
  • Ochrona praw najemcy – zgodnie z ogólnym prawem w Polsce, na podstawie umowy najmu można wymagać i być chronionym. To kolejny powód, dlaczego ten dokument jest tak ważny.
  • Pewność czasu wynajmu – na podstawie umowy i odpowiednich jej zapisów, najemca ma pewność co do gwarantowanego czasu zamieszkania w danym miejscu. To ważny powód, dlaczego warto i opłaca się dbać o formalności.

Papierologia związana z wynajmem mieszkania na pierwszy rzut oka może przysparzać problemy, lecz w długim wymiarze czasu przynosi same korzyści. Z odpowiednimi formalnościami nie trzeba martwić się o natłok obowiązków na start wynajmu. Warto spokojnie przejść przez ważne kwestie, by nie żałować w późniejszym czasie.

Dostępność ofert na wynajem mieszkań w Polsce

Aktualnie obserwujemy wyraźny spadek cen czynszów mieszkań na wynajem. Idzie za tym narastanie dostępności ogłoszeń. W porównaniu z ubiegłym rokiem obserwujemy 30% wzrost ilości dostępnych nieruchomości na wynajem.

Codziennie do sieci trafiają nowe ogłoszenia. Warto więc dokładnie sprawdzać internet w poszukiwaniu nowych i okazyjnych nieruchomości. Nie zawsze pośpiech jest Twoim sprzymierzeńcem tym bardziej, gdy szukasz nowego miejsca do zamieszkania na nieco dłużej.

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%