Kolej chce zarabiać nie tylko na torach. W strategii na najbliższe lata pojawiły się plany, które mogą zaskoczyć kierowców i podróżnych.
Jak podaje PAP, Polskie Koleje Państwowe mogą w 2027 roku pilotażowo uruchomić usługę samoobsługowych myjni samochodowych. Spółka zaznacza jednak, że projekt znajduje się obecnie na bardzo wczesnym etapie analiz.
W opublikowanej w ubiegłym tygodniu strategii Grupy PKP i PKP S.A. na lata 2026–2030 zapisano rozwój nowych usług komercyjnych. Wśród nich znalazły się właśnie samoobsługowe myjnie samochodowe.
Jak przekazano, w ramach submarki PKP Mobility analizowane są różne kierunki zagospodarowania nieruchomości spółki – we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Jednym z rozważanych obszarów jest uruchomienie myjni na wybranych terenach należących do PKP, szczególnie tych położonych w centrach miast.
Spółka podkreśliła, że ewentualne pilotażowe wdrożenia – jeśli analizy wypadną pozytywnie – mogłyby zostać zrealizowane nie wcześniej niż w 2027 roku. W planach uwzględniane są również rozwiązania proekologiczne, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Strategia zakłada także rozszerzenie działalności spółki WARS o usługi hotelowe i konferencyjne. Jak podają PKP, wejście w ten segment ma stanowić naturalne uzupełnienie dotychczasowych kompetencji firmy.
Pierwszy obiekt hotelowy miałby powstać w dobrze zlokalizowanym miejscu w centrum Warszawy. Równolegle Wars rozwija gastronomię stacjonarną, działalność vendingową i cateringową, a także usługi utrzymania czystości oraz mycia taboru kolejowego, w tym specjalistyczne czyszczenie foteli i tapicerek wszystkich klas pociągów.
Polskie Koleje Państwowe S.A. są spółką dominującą w Grupie PKP, funkcjonującej od 2022 roku na zasadach holdingu. PKP S.A. to jeden z największych w Polsce zarządców nieruchomości – od gruntów i dworców po obiekty komercyjne.
Marka PKP Mobility obejmuje już dziś dodatkowe usługi, takie jak parkingi czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Teraz do tego katalogu mogą dołączyć myjnie samochodowe.
Jeśli plany zostaną zrealizowane, dworce kolejowe w najbliższych latach mogą stać się nie tylko miejscem przesiadki, ale również punktem codziennych usług – od parkingu, przez ładowanie auta, po mycie samochodu czy nocleg w hotelu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Na konferencji w Tarnobrzegu mówiono o Final Four
Ile ta impreza będzie kosztowała i ile my mieszkańcy Tarnobrzega do tego dopłacimy z budżetu miasta. Czasy są takie, że coraz mniej jest "jeleni" chcących organizować tego typu imprezy, a na pewno biznesowo to kanał. Mówienie o promocji miasta i regionu można włożyć miedzy bajki, no chyba że mówimy o promocji polityków i samorządowców miejskich, powiatowych, wojewódzkich. Czekam na wpisy tzw "działaczy".
Anty
16:03, 2026-02-16
Order Rzeki Wisły wręczony [ZDJĘCIA]
Tak ambitnie, że aż bez publiki ;D. Grunt, że byli bliźniacy jednojajowi.
San
15:14, 2026-02-16
Jarmark pod znakiem miłości [ZDJĘCIA]
Ludzi nie było. Parę osób na krzyż w szczycie frekwencji. Wystawcy klęli na czym świat stoi, bo wtopili mnóstwo kasy. A urząd się świetnie bawi...
Wystawca
14:47, 2026-02-16
Posłanki PiS Elżbieta Witek i Ewa Leniart na Walentynki
Czy na spotkaniu był Grzałka z Info Nowa Dęba ?
Mietek
09:26, 2026-02-16