W Tarnobrzegu uczczono Święto Wojska Polskiego i 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Było uroczyście, ale i radośnie. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyła impreza biegowa. Jak co roku,nie zabrakło lokalnego akcentu - upamiętnienia Ochotników Dzikowskich.
Świętowanie rozpoczęło się już o godzinie 10.00, przed obeliskiem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu. Upamiętnienie marszałka i jednego z głównych architektów zwycięstwa z 1920 roku zorganizowało tu tarnobrzeskie koło Związku Oficerów Rezerwy RP im. marszałka J. Piłsudskiego.
Kolejnym punktem uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych w I i II wojnie światowej, na tarnobrzeskim cmentarzu wojennym.
Tradycyjnie już, kulminacją uroczystości 15 sierpnia było złożenie kwiatów i wiązanek pod tablicą upamiętniającą Ochotników Dzikowskich - sformowany przez rodzinę Tarnowskich oddział ochotniczy, który wziął udział w wojnie 1920 roku.
- Polacy, jak zawsze w chwilach zagrożenia, stanęli ramię przy ramieniu, bez względu na wszelkie dzielące ich różnice. Ruszyli bez względu także na płeć, zapominamy bowiem, jak bardzo ważną rolę pełniły kobiety. Najważniejszym punktem wojny 1920 r. była Bitwa Warszawska i bez względu na polemiki, kto był ojcem tego zwycięstwa, wygraliśmy my, Polacy. Zwykły polski obywatel wygrał tę wojnę o niepodległość, o przyszłość. Miejmy nadzieję, że naród polski będzie nadal wolny, bogaty, radosny i będzie ze spokojem i ufnością patrzeć w przyszłość - powiedział przed zamkiem dzikowskim Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.
Tradycyjnie już, świętowaniu patriotycznej rocznicy, towarzyszyła w Tarnobrzegu impreza biegowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu i Aktywne Podkarpacie. W IV Biegu Dzieci dla Niepodległej wzięli udział ludzie w różnym wieku - od maluchów, po seniorów. Uczestnicy biegu, którego trasę poprowadzono alejkami parku dzikowskiego, przebiegli 1920 metrów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz