Ich twórczość powstaje z zamiłowania do dzieci, rodzimej przyrody i poezji. W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z udziałem pisarek dziecięcych z okolic. Po ciekawej rozmowie, ogłoszone zostały także wyniki konkursu literackiego.
To kolejne wydarzenie z cyklu II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Podobnie jak u patrona konkursu, największą inspiracją zaproszonych na spotkanie autorek jest przyroda i zamiłowanie do poezji dziecięcej. Wszystkie pisarki, oprócz inspiracji i wyboru formy literackiej, łączy fakt wydania własnej publikacji. O tym i innych kwestiach związanych z twórczością pisarską z Jolantą Tworek, Kingą Robak i Anną Sułkowską rozmawiała Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.
- Przygotowując projekt festiwalu Jachowicza w Tarnobrzeskim Domu Kultury uświadomiliśmy sobie, że w naszym regionie powstaje sporo literatury dziecięcej, i to chyba nie jest przypadek. Jachowicz, nasz patron, właśnie stąd pochodził, i kto wie, może jego duch gdzieś tutaj krąży - mówiła ze śmiechem podczas spotkania R. Domka.
Zobacz także: |
Debatę rozpoczęło odczytanie zwycięskich wierszy napisane przez uczniów z tarnobrzeskich i okolicznych szkół w konkursie literackim. Odczytali je uczestnicy Młodzieżowego Teatru Amatorskiego funkcjonującego w TDK. Po spotkaniu z lokalnymi pisarkami, Agnieszka Mroczka-Miś z Tarnobrzeskiego Domu Kultury odczytała werdykt komisji w konkursie literackim organizowanym w ramach festiwalu.
Młodzi pisarze, których prace w sposób szczególny nawiązywały do twórczości Stanisława Jachowicza i spełniły warunki konkursu zostały nagrodzone ręcznie robionymi, szklanymi statuetkami Pana Kotka. Prace rozpatrywane były w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria - 7-8 lat, II kategoria wiekowa to uczniowie szkół ponadpodstawowych. Na konkurs spłynęło łącznie 26 prac literackich.
Decyzją komisji konkursowej zwycięzcą I kategorii I został Piotr Dzierzkowski z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej za pracę pod tytułem "Pokora". W II kategorii wiekowej statuetka została przyznana Julii Kędzi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie za wierszyk pt. "Chory Ząbek". W tej samej kategorii wiekowej statuetka trafiła do Julii Teter z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu za pracę pt. "Chory Kotek".
Decyzją komisji nagrody trafiły w ręce: I kategoria wiekowa: Mai Czajki ze Szkoły Podstawowej numer 9 za wiersz pt. "Skutki pandemii", Wiktorii Kuraś z Publicznej Katolickiej Szkoły w Tarnobrzegu za pracę pt. "Puszek z lasu", Amelii Kasprowicz z Publicznej Katolickiej Szkoły w Tarnobrzegu za wiersz pt. "Błękitny Ptaszek".
W II kategorii wiekowej nagrody otrzymali: Julia Justyna z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu za wiersz pt. "Rozdzieleni kochankowie", Karol Walasek również z ISLO w Tarnobrzegu za pracę "O tym, jak Kotek Psotek przekonał się o szkodliwości palenia na własnej sierści" i Maciej Walewski z ISLO w Tarnobrzegu za wiersz pt. "Lekko nie będzie".
Wyróżnienia w I kategorii wiekowej trafiły do Oliwii Piwińskiej z ZSS "Małego Księcia" za pracę pt. "Pszczoła i Motyl", w II kategorii wyróżnienia otrzymała Roksana Dziura z 1SLO w Tarnobrzegu za wiersz pt. "Jacuś w dobie pandemii" oraz Mateusz Czarkowski z ISLO w Tarnobrzegu za swój wierszyk "O pilotku".
Zobacz galerię - 26 zdjęć
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz