Zamknij

Nagrodzili najpiękniejsze wykonania kolęd i pastorałek. "Anielskie Kolędowanie" na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu

21:49, 21.12.2022 pw Aktualizacja: 10:42, 22.12.2022
Skomentuj

Młodzież z tarnobrzeskich szkół i przedszkoli zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Nagrania z nimi trafiły do jury organizowanego od kilku lat konkursu „Anielskie Kolędowanie”. W środę, 21 grudnia, na placu Bartosza Głowackiego, nagrodzono najlepsze wykonania.

[FOTORELACJA]3676[/FOTORELACJA]

 - Ten konkurs ma wiele pozytywów. Pokazuje zaangażowanie dzieci, ale też zmusza niejako rodziców do współpracy z nimi, bo wykonania trzeba nagrać, przesłać. Przy okazji rodzic przypomina sobie kolędy, które później śpiewa wraz z dziećmi w trakcie Wigilii – mówi Bożena Kapuściak, współorganizatorka konkursu.

„Anielskie Kolędowanie” od początku organizują wspólnie Akcja Katolicka przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i tarnobrzeska Szkoła Podstawowa nr 9. Przez ostatnie lata musiano zmienić formułę konkursu, wymusiły to bowiem obostrzenia pandemiczne. Zasada online została jednak utrzymana nawet po ich zdjęciu, bowiem organizatorzy dostrzegli zalety takiego rozwiązania.

Tegoroczną edycję „Anielskiego Kolędowania” oceniano w trzech kategoriach: przedszkolaki, dzieci z klas I – IV i V – VIII. W sumie na konkurs nadesłano 32 nagrania.

 - Ocenialiśmy przede wszystkim samo wykonanie i znajomość kolęd i pastorałek. Poziom samych nagrań był bardzo różny, od praktycznie profesjonalnych do zwykłych rejestracji dźwięku. Ale to nie oznacza, że te ostatnie były gorsze. Dla jury liczył się przede wszystkim śpiew - mówi B. Kapuściak.

Jak podkreśla wiceprzewodnicząca Rady Miasta i zarazem szefowa Akcji Katolickiej, podstawowym celem konkursu jest kultywowanie tradycji wspólnego śpiewania kolęd przy wigilijnym stole.

 - To nasz polski, wielowiekowy zwyczaj. W moim rodzinnym domu po wieczerzy wigilijnej śpiewaliśmy kolędy aż do godziny 23.30, po czym udawaliśmy się do kościoła na Pasterkę. Tak było w wielu domach i warto, byśmy do tej tradycji powrócili, bo bez tradycji nie ma przyszłości – przekonuje B. Kapuściak.

Po wręczeniu nagród, okraszonym wykonaniem najpiękniejszych polskich kolęd przez panie z zespołu „Ocicanki”, uczestnicy konkursu, a także postronni tarnobrzeżanie zostali zaproszeni na poczęstunek. Akcja Katolicka ufundowała przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną „Konar” pierogi i barszcz czerwony.

(pw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%