Po trwającym dwa lata remoncie i renowacji, biblioteka w Zamku Tarnowskich w Dzikowie – dzielnicy Tarnobrzega, odzyskała swój blask. Wystój biblioteki pozostaje niezmieniony od blisko 200 lat.
[FOTORELACJA]3870[/FOTORELACJA]
Zamkowa biblioteka w rodowej siedzibie Tarnowskich jest uważana za jedną z najpiękniejszych historycznych bibliotek w Polsce. Została utworzona w starym, średniowiecznym skrzydle zamku, w pomieszczeniach, które niegdyś mieściły skarbczyk i zbrojownię. Wystój bibliotece nadał słynny włoski architekt Franciszek Maria Lanci, który w latach 30. XIX wieku przebudował zamek Tarnowskich.
Ozdobą pomieszczeń były i są nadal potężne szafy na książki zaprojektowane przez F.M. Lanciego. W bibliotece oprócz nich znalazło się wielkie biurko, a także gustowny kominek i tzw. „peryskop” sięgający zamkowej kaplicy. Szafy i ściany pomieszczeń ozdobiono licznymi cennymi rycinami, m.in. jednym z pierwszych w Polsce, XVIII-wiecznym pocztem królów i książąt polskich.
W bibliotece, na przestrzeni wieków, przechowywano najcenniejsze książki wchodzące w skład Kolekcji Dzikowskiej – m.in. rękopisy „Balladyny”, „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, odpis „Kroniki Wincentego Kadłubka, tzw. „Statuty Dzikowskie” i wiele innych.
Pomieszczenie okazało się wyjątkowe – w czasie potwornego pożaru zamku, który w grudniu 1927 roku pochłonął większość konstrukcji budynku, biblioteka ocalała – średniowieczne sklepienia i XVII-wieczne żelazne wrota okazały się lepszą ochroną niż współczesne stropy przeciwpożarowe.
Biblioteka przetrwała też w niezmienionym kształcie liczne okupacje zamku – przez wojska rosyjskie, niemieckie i radzieckie, a także kilkadziesiąt lat funkcjonowania w zamku szkoły rolniczej. Trwająca od 2 lat renowacja była właściwie pierwszą w jej blisko 200-letniej historii.
Środki na prace renowacyjne pochodziły od Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i ze środków miasta.
– Prace wykonano w sposób mistrzowski, nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem podjęli się ich najwybitniejsi w kraju specjaliści. Meble odnawiała pracownia Andrzeja Wilczyńskiego, natomiast ryciny i grafiki odrestaurował Wiesław Faber – podkreślał Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, pokazując na dowód zdjęcia rycin i szaf przed renowacją i już po jej dokonaniu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz