– Otwarcie tej wystawy jest częścią obchodów Roku Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Rada Miasta postanowiła uhonorować tak ludzi związanych z przemysłem siarkowym, który rozpoczął drugi, wielki rozdział w historii Tarnobrzega – mówi Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu (muzeum siarkowe to oddział MZT).
Odnowiona ekspozycja zawiera wiele całkiem nowych eksponatów, w tym unikatowe dokumenty i pamiątki po Katarzynie i Stanisławie Pawłowskich, odkrywcach siarki w rejonie Tarnobrzega. Część z nich została przekazana tarnobrzeskiemu muzeum przez samą K. Pawłowską, reszta trafiła tu wolą jej spadkobierców. Są wśród nich odznaczenia prof. S. Pawłowskiego, dokumenty, fotografie i inne przedmioty związane z pracą obojga naukowców.
„Nową” ekspozycję wzbogaciły też liczne dokumenty poświęcone pracownikom zagłębia siarkowego, w tym wiele osobistych pamiątek przekazanych muzeum. Jest też cała seria projektów logo „Siarkopolu” autorstwa znanego malarza i plastyka Ryszarda Mrozowskiego, z tym ostatecznie wybranym i stosowanym do dziś na czele.
Inicjatorką zmiany dotychczasowej ekspozycji stałej i stworzenia nowej, pełniejszej, jest Beata Kotasiak – Wójcik, kierowniczka Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Podkreślał to dyrektor T. Zych.
- Nasze muzeum włączyło się w organizowane w mieście obchody Roku Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Po otwartej w maju wystawie plenerowej na placu Bartosza Głowackiego, przyszedł czas na pokazanie nowej, zmienionej ekspozycji stałej muzeum. Dzięki temu, że udało się nam w ostatnich latach pozyskać olbrzymią ilość eksponatów, często bezcennych, mogliśmy na nowo pokazać, w pełniejszy sposób, historię zagłębia siarkowego i tworzących je ludzi – mówi B. Kotasiak-Wójcik.
Otwarcie odmienionej ekspozycji muzealnej odbyło się w obecności byłych i obecnych górników i pracowników „Siarkopolu”, prezydenta miasta i szefostwa muzeum. Przy okazji przypomniano także, że zabytkowy spichlerz, w którym mieści się siarkowe muzeum wymaga pilnie zainstalowania centralnego ogrzewania.
1 0
pierwsza odkrywka siarki na ziemia sandomierskiej powstala w piasecznie