Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzeg współtworzą miasto Tarnobrzeg oraz gminy Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce i Grębów. Tarnobrzeg pełni w tym gronie rolę lidera. MOF-y mają wsparcie finansowe UE. Z „Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027”, do MOF Tarnobrzeg trafi w sumie 16,4 mln euro – licząc według aktualnego kursu, ponad 75,6 mln zł. Sam Tarnobrzeg otrzyma blisko połowę tej kwoty – prawie 7,7 mln euro (przeszło 35 mln zł).
– Te środki są już pewne, otrzymamy je na przedstawione do realizacji projekty – zapewnia Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.
Jest jednak jeden warunek – projekty muszą obejmować zadania z dziedzin wyszczególnionych w wytycznych unijnych. Są to: ochrona, rozwój i promowanie publicznych walorów turystycznych i usług turystycznych, ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego i usług w dziedzinie kultury, ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa naturalnego i ekoturystyki poza obszarami Natura 2000 oraz fizyczna odnowa i bezpieczeństwo przestrzeni publicznych − uzbrajanie terenów inwestycyjnych.
Jak już informowaliśmy, pieniądze mają być zainwestowane m.in. w plac Bartosza Głowackiego, który stanie się bardziej "zielony".
[ZT]203234[/ZT]
Duże zmiany czekają też instytucje kulturalne działające w mieście. Po latach starań, wiele wskazuje na to, że gruntownej modernizacji doczeka się „nowa” część Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Prace mają objąć salę widowiskową, hol budynku, toalety, zaplecze i wejście do TDK.
Prace remontowe mają też zostać przeprowadzone w zabytkowym budynku dawnej ujeżdżalni i stajni Tarnowskich. Mieści się tam wyjątkowo prężnie działający ośrodek kulturalny, Wozownia FRAM.
– To miejsce żyje, właściwie w każdy weekend odbywają się tam imprezy dla mieszkańców miasta, dzieją się różne ciekawe rzeczy, koncerty, wernisaże. Powinniśmy je dostosować tak, by było jeszcze bardziej przyjazne dla tarnobrzeżan – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz