Stowarzyszenie Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, mające swoją siedzibę w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo Technologicznym, świętuje 10 rocznicę powstania.
[FOTORELACJA]9233[/FOTORELACJA]
Z tej okazji w Folwarku Cyziówka, w Kamionce, zorganizowano uroczyste spotkanie klastrowniczów oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Rozpoczęło się ono od Walnego Zebrania klastra, po którym zorganizowano Panel Inteligentnej Specjalizacji - Motoryzacja współorganizowany z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Klaster Wschodni Sojusz Motoryzacyjny (East Automotive Alliance) liczy 38 członków. Celem działalności WSM jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi i promocji branży motoryzacyjnej, wspieranie działalności gospodarczej swoich członków oraz współpraca ze szkołami i uczelniami wyższymi na rzecz podniesienia jakości kształcenia i dostosowania go do wymogów rynku.
Kluczowym obszarem aktywności klastra są grupy robocze ThinkTank. Skupiają one ekspertów z różnych dziedzin, którzy łącza swoje siły, aby rozwijać nowatorskie podejście i rozwiązywać bieżące problemy.
- Gdy tworzyliśmy klaster chodziło nam przede wszystkim o to, żeby firmy zaczęły ze sobą rozmawiać. Dzieliły się najlepszymi rozwiązaniami, praktykami. Bo to są firmy, które ze sobą współpracują. Duże firmy, z którymi z kolei współpracują te małe i średnie. Zależało nam nam tym, żeby ułatwić współpracę pomiędzy nimi. Nad tym właśnie pracują grupy ThinkTankowe, które działają w ramach klastra - mówi Ryszard Jania, który od początku jest prezesem WSM, a przez wiele lat szefował także firmie Pilkington Automotive Poland.
- Mamy dzisiaj 13 takich grup. One są skupione wokół struktur organizacyjnych, ale też funkcjonalności firm. Mamy między innymi grupy związane z utrzymaniem ruchu, cyfryzacją czy systemami zarządzania. W ramach tych grup członkowie różnych instytucji tworzących klaster spotykają się, żeby przedyskutować ze sobą pewne rzeczy fundamentalne. Opowiedzieć o tym, jak robi się pewne rzeczy w swojej organizacji, podejrzeć rozwiązania stosowane przez innych i finalnie transferować najlepsze z nich pomiędzy sobą - dodaje.
WSM jest klastrem ponadregionalnym. Obecnie stowarzyszamy członków z: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.
Klaster jest członkiem Europejskiej Sieci Klastrów Motoryzacyjnych (EACN) oraz Sojuszu na rzecz umiejętności motoryzacyjnych (ASA).
Jako jedyny klaster z Polski brał udział w europejskim projekcie DRIVES, którego celem było utworzenie i opisanie zawodów przyszłości w motoryzacji oraz stworzenie platformy kursów i certyfikacji. Obecnie realizuje natomiast projekt TRIREME z 30 partnerami z Europy.
Autorskim projektem WSM jest PAMISZ (Podkarpacka Akademia Motoryzacji Innowacyjne Szkolnictwo Zawodowe) i PAMKIK (dot. zwiększania kwalifikacji i kompetencji) oraz „Model współpracy szkoły zawodowej z przemysłem” realizowany w ramach programu ERASMUS+.
Od marca 2020 r. WSM jako konsorcjum firm wraz z TARR S.A. pełni funkcję Operatora Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz