Zamknij

Rondo w Tarnobrzegu za mało godne dla patrona. Radni przyrównali je do "naleśnika" i "placka pomazanego farbą" [ZDJĘCIA]

19:49, 27.09.2023 Aktualizacja: 21:32, 29.09.2023
Skomentuj

Dość nieoczekiwanie tarnobrzescy radni nie nadali imienia generała Mariusza Zaruskiego rondu przy skrzyżowaniu ul. Żeglarskiej, Siarkowej i Kajakowej. Wnioskował o to Tarnobrzeski Okręgowy Związek Żeglarski. Rajcy uznali, że wspomniane rondo to zbyt mało godne miejsce dla takiego patrona.

Nadanie imienia gen. M. Zaruskiego rondu wydawało się pewnikiem. Do momentu, gdy na mównicę wyszedł radny Cezary Mikrut.

– Pana generała można spokojnie zaliczyć do najwybitniejszych Polaków ostatniego stulecia. Tak wybitnego Polaka planujemy obdarzyć patronatem nad rondem wielkości naleśnika? Uważam, że człowieka tego formatu należy uczcić znacznie godniej, niż planuje się w tej uchwale. Jest projekt wybudowania stanicy żeglarskiej nad jeziorem, wydaje mi się, że byłoby to idealne miejsce dla upamiętnienia tej postaci – stwierdził radny Cezary Mikrut.

– Przecież to rondo w tamtym miejscu jest zwyczajnie wymalowane na jezdni. Taki placek pomazany farbą. Rozumiem inicjatorów, że chcą upamiętnić generała Zaruskiego, ale przepraszam, drogą pomalowaną farbą? – nie dowierzała radna Monika Łagowska – Cebula.

Radny Kamil Kalinka poprosił o zdjęcie uchwały z porządku obrad sesji. Wybrano jednak inne rozwiązanie. Na wniosek radnego Adama Rębisza, uchwała o nadaniu imienia „rondu” została cofnięta do Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Sprawa będzie konsultowana z wnioskodawcami. Radni zagłosowali za cofnięciem uchwały jednogłośnie.

[FOTORELACJA]4820[/FOTORELACJA]

Generał Mariusz Zaruski to prekursor taternictwa, założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, narciarz, a jednocześnie bohater wojny polsko – bolszewickiej, odznaczony Krzyżem Virtuti Militarii. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był zaangażowany w harcerstwo i żeglarstwo. To jemu zawdzięcza się m.in. zakupienie legendarnego żaglowca „Dar Pomorza”. Po wybuchu II wojny światowej nie opuścił kraju, po klęsce wrześniowej ukrywał się w okupowanym przez Sowietów Lwowie. Po aresztowaniu został skazany na 5 lat łagru. Zmarł w 1941 roku, pochowano go w nieznanym miejscu w Chersoniu (dziś Ukraina).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Moje uwagiMoje uwagi

4 1

1. Co Zaruski ma wspólnego z Tarnobrzegiem?
2. To niby rondo jest potrzebne jak dziura w moście. Pora go zlikwidować. jeżdżą po nim jak na normalnym skrzyżowaniu. Rondowy Tarnobrzeg się ostatnio zrobił, a ile znaków drogowych w pobliżu tego ronda nastawiali to szok!!!

09:15, 28.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlfredAlfred

5 1

Niech mu kopiec usypią na środku jeziora.
A rondo tamto faktycznie potrzebne jak boląca krosta na tyłku Tarnobrzega. Naprawdę nie ma ważniejszych rzeczy do przedyskutowania na radzie? Ale jakie miasto takie problemy...

12:39, 28.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z Tbgz Tbg

1 2

Zaruski tyle ma zasług dla Tarnobrzega co Dekutowski.

08:19, 29.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%