Świętowanie dnia patronki górników rozpoczęło się już w piątek, 1 grudnia. Pod kapliczką św. Barbary stojąca na terenie dawnej kopalni siarki w Machowie spotkały się delegacje wszystkich spółek powstałych na bazie starego KiZPS „Siarkopol”, przedstawiciele związków zawodowych w nich działających i władze miasta. W asyście orkiestry górniczej i pocztów sztandarowych złożono kwiaty, oddając hołd św. Barbarze, a jednocześnie pokoleniom górników pracujących przez kilkadziesiąt lat przy wydobyciu siarki.
[FOTORELACJA]5372[/FOTORELACJA]
W poniedziałek, 4 grudnia, w dzień św. Barbary, tradycyjnie jak od wielu lat, złożono kwiaty pod figurą św. Barbary stojącą obok Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Tu również nie zabrakło Miejskiej Orkiestry Dętej, będącej spadkobierczynią Orkiestry Górniczej KiZPS „Siarkopol” i górniczych pocztów sztandarowych.
Kolejnym punktem świętowania Barbórki było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Urzędu Miasta przy ul. Mickiewicza 7 – gmachu mieszczącego niegdyś „Dyrekcję Kopalni Siarki Tarnobrzeg – w budowie”. Z inicjatywą jej umieszczenia wystąpili członkowie rodzin byłych pionierów tarnobrzeskiej siarki i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oddział w Tarnobrzegu.
Na tablicy wymieniono nazwiska osób, które tworzyły powstałe 1 lipca 1954 r. Zarządzeniem Ministra Górnictwa nr 288/54 przedsiębiorstwo państwowe „Kopalnia Siarki Tarnobrzeg – w budowie”. Byli to przybyli ze Śląska: Franciszek Machalski - dyrektor, Kazimierz Orzechowski – naczelny inżynier ds. energomechanicznych, Irena Szutkowska - starsza księgowa, Jan Handerek - starszy planista inwestycji, Jerzy Haszczyc - naczelny inżynier, Józef Kuśmierz - starszy mierniczy, Bolesław Minnicki - kierownik Sekcji Zaopatrzeniowo-Administracyjnej, Halina Wróblewska – samodzielny referent ds. inwestycyjnych oraz pierwszy tarnobrzeżanin zatrudniony w nowym przedsiębiorstwie, Kazimierz Bochniewicz – kierowca.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa i władze miasta nie zapomniały także o odkrywcy złóż siarki w rejonie Tarnobrzega – profesorze Stanisławie Pawłowskim. Także pod jego pomnikiem złożono kwiaty.
Finałem celebracji Barbórki w Tarnobrzegu była uroczysta msza św. w kościele pw. św. Barbary. Koncelebrował ją ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz i proboszczowie tarnobrzeskich parafii. Po zakończeniu mszy siarkowi górnicy wręczyli ordynariuszowi diecezji sandomierskiej pamiątkowy medal z siarki.
[ZT]206645[/ZT]
– Uroczystości barbórkowe zakończyły obchody ustanowionego z okazji 70-lecia odkrycia siarki w Tarnobrzegu „Roku pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”. Myślę, że udało się nam przypomnieć o znaczeniu jakie „siarka” miała dla Tarnobrzega – stwierdził Zbigniew Buczek, były dyrektor Kopalni Siarki w Machowie i wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów.
nie filozofek19:07, 04.12.2023
Za dużo dorabia się filozofii się dorabia do tego tarnobrzeskiego górnictwa. Korzyści z jego istnienia to mieli ci co na stanowiskach wysokich byli a dla pozostałych to były ochłapy.
Jakie górnictwo? 21:25, 04.12.2023
A jest tu jakaś czynna kopalnia? NIE. Tacy z Was górnicy jak koziej dupy trąba…
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Dużą kasę dostawali, skierowania na wczasy zakładowe, do sanatoriów. Dostawali talony na zakup np. telewizorów kolorowych etc... Dzisiaj z siebie robią wielce zasłużonych dla przemysłu wydobywczego. Skończcie z tym cyrkiem.