Od ćwierć wieku w Tarnobrzegu funkcjonuje oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego członkowie w ciągu roku wielokrotnie udają się w najwyższe polskie góry, ale nie tylko tam. Zachęcają przy tym do wspólnych wyjazdów nawet tych, którzy nie są członkami PTT.
[FOTORELACJA]5841[/FOTORELACJA]
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie powstało w 1873 roku. Początkowo organizacja zwała się "Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie", ale już parę miesięcy później (w 1874) roku zmieniono na "Towarzystwo Tatrzańskie". Po I wojnie światowej, a dokładnie w 1920 roku, stało się ono wreszcie Polskim Towarzystwem Tatrzańskim. Do roku 1939 PTT miało 54 schroniska o łącznej liczbie prawie 5000 miejsc noclegowych. Obiekty znajdowały się w Tatrach, Beskidach, Bieszczadach, Czarnohorze, Gorganach...
Celem, jaki przyświecał osobom tworzącym PTT było badanie rodzimych gór, rozpowszechnianie informacji o nich, np. w postaci map i przewodników, chronienie górskich zwierząt. Oczywiście chciano także aby zachęcać do zwiedzania, wędrowania i przebywania w górach (m.in. poprzez prowadzenie miejsc noclegowych).
W czasie II wojny światowej PTT zawiesiło działalność, ale w 1945 roku ją wznowiło. Niestety ze względów politycznych i przez naciski władzy ludowej PTT zostało rozwiązane w 1950 roku. Wtedy też powstało PTTK - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (z połączenia rozwiązanych organizacji: PTT i PTKraj - Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, założone w 1906 roku). Od roku 1981 roku zaczęto próbować reaktywować Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Udało się to dopiero w 1989 roku.
10 lat później z kolei swoją cząstkę PTT miał odległy od gór... Tarnobrzeg. 14 kwietnia 1999 roku, z inicjatywy Bogdana Maślanki i Mieczysława Winiarskiego, dwunastu miłośników górskich wędrówek powołało Koło PTT. Oddziałem macierzystym był “Beskid” w Nowym Sączu. Tarnobrzeżanom podobała się tamtejsza działalność na polu turystyki górskiej (m.in. regularna organizacja wycieczek). W maju 2017 roku koło przekształciło się w samodzielny oddział: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Tarnobrzegu im. Mieczysława Winiarskiego.
Na czym polega działalność lokalnego PTT? – Organizujemy wycieczki górskie w Tatry, Beskidy, Bieszczady, Pieniny, Gorce, itd., jak również na Jurę Krakowsko-Częstochowską czy Roztocze. W 2023 roku oprócz wycieczek krajowych odbyliśmy również zagraniczne: do Czech i na Słowację. Harmonogram wycieczek na kolejny rok ustalamy pod koniec roku poprzedniego, plan jest opublikowany na naszej stronie www.tarnobrzeg.ptt.org.pl Średnio raz w miesiącu organizujemy wycieczki weekendowe. Wyjeżdżamy w piątek po południu lub w sobotę rano i powrót w niedzielę wieczorem. Do tego wyjazdy jednodniowe oraz spacery w okolicy Tarnobrzega tzw. CIS - Cykliczne Imprezy Spontaniczne, których inicjatorem jest Stanisław Bochniewicz. Zimą jeździmy na narty, a latem - na spływy kajakowe – opowiada Paulina Brzozowska, członkini PTT oddział w Tarnobrzegu.
Na tym nie koniec atrakcji związanych z działalnością towarzystwa. – W 2023 roku, z inicjatywy Aleksandra Stybla oraz Szczepana Zalińskiego, rozpoczęliśmy nowy cykl imprez o nazwie “Tarnobrzeskie Śpiewogranie”, podczas których spotykamy się na wspólne granie, śpiewanie piosenek turystycznych i nie tylko – opowiada Paulina Brzozowska.
Obecnie oddział liczy przeszło 100 członków. Na wycieczkę z PTT Tarnobrzeg może pojechać każdy chętny. Jak chociażby ostatnią, w Bieszczady z wejściem na Tarnicę. Miała ona także sentymentalny charakter. Po nabyciu biletów do Bieszczadzkiego Parku Narodowego grupa udała się na cmentarz przy nieistniejącej cerkwi pw. Wielkiego Męczennika Dymitra. Zapalono tam symboliczny znicz za zmarłych członków oddziału.
Jednym z nich jest wspomniany patron towarzystwa, Mieczysław Winiarski. Turystyka była jego pasją od najmłodszych lat. W 1973 roku wstąpił do Oddziału PTTK “Siarkopol”, gdzie współuczestniczył w organizowaniu rajdów górskich.
Systematycznie poszerzał swoją wiedzę turystyczną przez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Zdobył uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej, Przodownika Turystyki Pieszej oraz znakarza szlaków górskich, nizinnych i rowerowych. W 1998 roku ukończył kurs przewodnicki i uzyskał uprawnienia przewodnika beskidzkiego. Był współautorem przewodnika “Znakowane szlaki turystyczne województwa tarnobrzeskiego”. Posiadał uprawnienia przewodnika świętokrzyskiego oraz na karpackie parki narodowe. Był zdobywcą Korony Gór Polskich, a także wykładowcą na kursach przewodnickich. W latach 2006-2014 był członkiem Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Gór Beskidzkich.
Za swoją społeczną pracę w dziedzinie turystyki otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę Za Zasługi dla Turystyki, Złotą Odznakę PTT z Kosówką oraz inne od władz wojewódzkich i PTT.
– Przez 15 lat był duszą naszego tarnobrzeskiego Koła PTT, organizatorem wielu imprez, a także bardzo aktywnym przewodnikiem. Nasze Koło było największe i działało najprężniej w kraju, a to w dużej mierze zasługa właśnie Miecia – mówi Paulina Brzozowska.
Co ciekawe w 2009 roku pielgrzymował pieszo w Hiszpanii, Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Po tej wyprawie stał się propagatorem idei Szlaków Jakubowych. Wspólnie z kolegami wyznaczył Małopolską oraz Lubelską Drogę św. Jakuba oraz szlak dojściowy do Drogi Małopolskiej z Tarnobrzega. W 2010 roku, wraz z Markiem Łygasem oraz Wiesławem Grdeniem, napisał przewodnik “Małopolska Droga św. Jakuba”, wydany przez Oficynę Wydawniczą “Rewasz”.
Jego dzieło nadal funkcjonuje i ma się dobrze. – Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zrzesza miłośników gór, oferując unikalną szansę na bliskie doświadczenie przyrody oraz kontemplację piękna krajobrazów. Dzięki licznym wydarzeniom, które PTT Tarnobrzeg organizuje przez cały rok, każdy może wybrać interesującą go imprezę. Udział w wycieczkach PTT Tarnobrzeg to doskonała okazja do poznania nowych osób i aktywnego spędzenia wolnego czasu – zachęca Paulina Brzozowska.
0 0
ksiegarnia-geograf.pl/p/495/5004/malopolska-droga-sw-jakuba-przewodnik-rewasz