[FOTORELACJA]6629[/FOTORELACJA]
Na gości Nocy Muzeów 2024 w Tarnobrzegu czekała gra terenowa „Poznaj mieszkańców zamku”, w której wzięło udział 11 rodzinnych zespołów. Był też pokaz filmu zanego regionalisty Piotra Dumy o pokazaniu w Łazienkach Królewskich w Warszawie i na Wawelu słynnego obrazu Rembrandta „Lisowczyk”, który do 1912 roku stanowił element Kolekcji Dzikowskiej.
Przy okazji pokazano odrestaurowano świetną XIX-wieczną grafikę przedstawiającą „Lisowczyka”.
– Gdy wprowadzałem symboliczną opłatę za wejście do naszej placówki w Noc Muzeów, niektórzy „wieszali na mnie psy”. Byłem jednak konsekwentny i deklarowałem, że każda złotówka pozyskana w ten sposób pójdzie na renowacje tejże grafiki. Dziś mam olbrzymią satysfakcję, że możemy ją pokazać w pełnej krasie, już po odnowieniu – mówi Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum -Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.
Magnesem przyciągającym koneserów sztuki był także pokaz dwóch grafik Jana Matejki i portretu Waleriana Tarnowskiego pędzla Adama Grottgera wypożyczonych tarnobrzeskiemu muzeum.
Oprócz wspomnianych atrakcji, goście, z których część przyjechała nawet z odległych stron Polski, mogli podziwiać Kolekcję Dzikowską – jedną z najlepiej zachowanych kolekcji ziemiańskich składającą się z dzieł sztuki gromadzonych na przestrzeni wieków przez rodzinę Tarnowskich. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się liczne obrazy Kossaków eksponowane w tarnobrzeskim zamku.
[FOTORELACJA]6630[/FOTORELACJA]
Swoją Noc Muzeów zorganizowało też zlokalizowane w pobliskiej dawnej Wozowni Tarnowskich Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, które jest w istocie małym muzeum przyrodniczym. Tu również nie narzekano na frekwencję, a gościom zwiedzanie umilała grana na żywo muzyka.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz